WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Soczewki powoli stają się inteligentne

Soczewki kontaktowe mają ogromny potencjał aby stać się smart, jednakże do tej pory o ich zmianach nie było nic słychać. Na szczęście zaczyna się to zmieniać. Google opatentował soczewki, które monitorują stężenie glukozy we krwi a Samsung także złożył patent na podobną rzecz, tylko że zamiast coś mierzyć ma ona zintegrowaną kamerą.

Rynek tego produktu jest ogromny- soczewki nosi ponad 100 milionów osób i przynoszą one zysk rzędu 10 miliardów dolarów rocznie. Nic więc dziwnego, że sprawienie żeby były one inteligentne, ma ogromny potencjał finansowy. Trwają pracę nad wydłużeniem ich żywotności o 30%, wojsko pracuje nad noktowizorem. Ten projekt jest ciekawy bowiem mógłby wyeliminować większość wad dużego noktowizora. Google opatentowało już inteligentne soczewki, które mierzą stężenie glukozy we krwi i bezprzewodowo wysyłają i odbierają dane. Jest to mega przydatna funkcja dla osób chorych dla cukrzycę- ciągły monitoring w sposób nieinwazyjny jest strzałem w dziesiątkę.

Należy jednak pamiętać, że najważniejszą funkcją jest wykorzystanie soczewki jako wyświetlacza. Mogła by ona wtedy posłużyć jako rozszerzenie naszej rzeczywistości. Są oczywiście pierwsze takie prace, jednakże opierają się one na aktywnych pikselach, czyli świecących. A cały klucz do sukcesu to piksele pasywne czyli zmieniające światło z otoczenia, dzięki czemu oko znacznie mniej by się męczyło.

Jak sami widzicie jest wiele projektów na ten temat ale jest też jeszcze wiele do odkrycia. Z pewnością pomoże w tym nanotachnologia jak i sam grafen. Moim zdaniem już niedługo świat soczewek czeka rewolucja.

Źródło: http://venturebeat.com/