WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Polska firma Solaris z największym zamówieniem na elektryczne autobusy w Europie

Słyszycie to? Czy to właśnie huk otwieranych szampanów w firmie Solaris Bus, która otrzymała największe w historii Europy zamówienie na autobusy elektryczne? Całkiem prawdopodobne, bo 250 sztuk zamówił u rodzimej firmy włoski operator ATM Milano. 

Czytaj też: Po prostu poświęćcie chwilę na ten rosyjski czołg tnący owoce

Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo Mediolan planuje pozbyć się wszystkich autobusów z silnikiem wysokoprężnym do 2030 roku. Władze miasta zorganizowały więc przetarg na dostawę 250 autobusów elektrycznych, który wygrała akurat polska firma Solaris, która zobowiązała się do realizacji zamówienia o wartości 192 milionów euro już w czerwcu 2020 roku. Wtedy to właśnie pierwsze 40 autobusów zostanie dostarczonych do Mediolanu.

Mowa dokładnie o autobusach miejskich z napędem elektrycznym Urbino 12, które są już podobno w dziesiątkach miast w 17 krajach europejskich. To 12-metrowe autobusy z układem napędowym o mocy 240 kWh, w którym siedzeń jest 26, ale jeśli pasażerowie się postarają, to i 82 ludzi się w nim zmieści. Co ciekawe, Solaris już wcześniej dostarczył Mediolanowi swoich 25 modeli elektrycznych. Wielkie ogłoszenie jest więc spowodowane tym, że w grę wchodzi aż 250 egzemplarzy z jednej firmy.

To ważne, bo wcześniej Paryż zamówił 800 autobusów, ale od łącznie trzech oddzielnych producentów: Heuliez Bus, Bollore i Alstom.

Czytaj też: G2A oferuje narzędzie blokowania kluczy w walce o dobre imię

Źródło: Electrotek