Reklama
aplikuj.pl

Solix wyruszył na pola. To rolniczy robot do monitorowania plonów

Solix wyruszył w pola, rolniczy robot do monitorowania plonów

Kanadyjska firma Solinftec z branży agrotechnicznej opracowała specjalnego rolniczego robota Solix, który ma za zadanie uwolnić rolników od wymogu stosowania masowych oprysków do ochrony swoich plonów i zwalczania chwastów. Dokona tego w prosty sposób – kontrolując rośliny z wysoką pieczołowitością.

Solix to robot do monitorowania plonów, który ma potencjalnie zwiększyć uzysk z pól i uwolnić rolników od masowych oprysków

Rolniczy robot Solix będzie autonomicznie przemieszczał się na czterech kołach po polach rolników i monitorował plony. Będzie wykorzystywał wbudowane kamery i inne czujniki (wraz z systemem sztucznej inteligencji) do sprawdzania stanu zdrowia roślin, a także będzie szukał chwastów i śladów uszkodzeń spowodowanych przez owady. Wykorzystując te dane, będzie również monitorował stan całego ekosystemu pola.

Wyszukując problem, będzie wskazywał jego lokalizację na polu rolnikowi i sugerował rozwiązanie problemu. Dzięki takiemu podejściu można zarówno ograniczyć nakład pracy, jak i budżet ta masowe traktowanie upraw np. zwiększoną ilością wody lub pestycydami. Dodatkowo ciągłe dokładne monitorowanie upraw może doprowadzić do zwiększenia uzyskiwanych plonów.

Czytaj też: Każdy z nas może kupić sobie rój dronów Golden Eagle od Teal Drones

Specyfikacja techniczna Solix nie została jeszcze ogłoszona ze względu na jego fazę rozwojową, ale możemy dostrzec np. to, że energię uzupełnia za sprawą swoich paneli słonecznych. Teraz ten robot ma zostać przetestowany w praktyce na Stone Farms w Davidson w Saskatchewan we współpracy z uniwersytetem. Jeśli przebiegną pomyślnie, Solix finalnie powinien trafić na rynek jeszcze przed zbiorami w 2022 roku.