Reklama
aplikuj.pl

Sonda Cassini bada formacje przypominające pierścienie wokół jezior Tytana

Wykorzystując obserwacje z międzynarodowej sondy Cassini, naukowcy zbadali podobne do pierścieni kopce, które otaczają niektóre z basenów znalezionych na biegunach największego księżyca Saturna, Tytana. 

Podczas ponad 100 przelotów nad Tytanem sonda ujawniła istnienie około 650 jezior i mórz w polarnych regionach księżyca. 300 z nich jest przynajmniej częściowo wypełnionych płynną mieszanką metanu i etanu. Niektóre z nich otoczone są „murami obronnymi” – są to kopce w kształcie pierścienia, które rozciągają się na dziesiątki kilometrów od linii brzegowej jeziora.

Czytaj też: Lodowy księżyc Saturna jest w idealnym wieku do rozwinięcia życia

Badacze po raz pierwszy połączyli dane spektralne i radarowe z sondy Cassini w celu zbadania pięciu regionów w pobliżu północnego bieguna Tytana. Znajdują się tam wypełnione jeziora i pierścienie wokół nich oraz trzy puste zbiorniki. Jeziora miały rozmiary od 30 do 670 kilometrów kwadratowych i były całkowicie otoczone wałami o wysokości od 200 do 300 m, które rozciągały się na zewnątrz nawet na 30 kilometrów.

Dna pustych jezior, które przeanalizowano, mogą być wykonane z podobnego materiału lub pokryte takim samym materiałem jak w przypadku pierścieni. Nowe badanie sugeruje dwa możliwe mechanizmy, w których takie kopce mogą powstawać. Chodzi o proces obejmujący podpowierzchnię, która jest nasycona wodami gruntowymi. W jego efekcie płyny przesiąkają w głąb, pozostawiając pierścieniowe struktury wokół jeziora. Według drugiego scenariusza powstaje jezioro, a następnie wał, a na końcu brzeg, który nie jest w stanie wytrzymać erozji. Taka możliwość sugerowałaby, że jeziora otoczone przez pierścień są jednymi z najmłodszych na Tytanie.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Pojawiły się nowe informacje dotyczące pochodzenia pierścieni Saturna