Układ Słoneczny jest pełen planet i księżyców, które są całkiem interesujące. Mowa o skalistych planetach, takich jak Mars, po chłodne, wypełnione jeziorami metanu obiekty, jak np. Tytan – księżyc Saturna. Jednak ze wszystkich obiektów krążących wokół Słońca, Jowisz wydaje się najbardziej interesujący. W jego chmurach dzieje się tak wiele, że można by je obserwować wiecznie bez grama nudy.
Sonda Juno wykonała fantastyczną pracę, ponieważ orbituje wokół tego gazowego giganta, przesyłając zapierające dech w piersiach zdjęcia planety. NASA zdecydowała o udostępnieniu jednego z takich materiałów. Zdjęcie zostało zrobione 12 lutego 2019 r. i powstało podczas osiemnastego przelotu Juno wokół Jowisza. Sonda znajdowała się około 13 000 km od wierzchołków uchwyconego na fotografiach wiru, dzięki czemu uchwyciła wiele szczegółów.
Czytaj też: Sonda Juno uwieczniła dwie potężne burze na Jowiszu
Znaczna część Jowisza wciąż pozostaje tajemnicą dla naukowców, którzy nie są pewni co do tego, co do ukrywa się pod ogromnymi chmurami burzowymi. Ich wiedza jest również ograniczona w kwestii czynników decydujących o zabarwieniu chmur. Najbardziej charakterystyczna z burz, tzw. Wielka Czerwona Plama, jest widoczna z Ziemi przy użyciu domowych teleskopów.
[Źródło: bgr.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Pod Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu znajduje się woda