Sonda New Horizons przeleciała już kawał drogi. Gdzie się znajduje?

nasa

Wysłana przez NASA sonda New Horizons oddaliła się od Słońca na odległość 50 jednostek astronomicznych, co oznacza, że dystans dzielący ten instrument od naszej gwiazdy jest 50-krotnie większy aniżeli odległość pomiędzy nią a Ziemią.

Jedna jednostka astronomiczna oznacza dystans 149,6 milionów kilometrów, co umożliwia wyobrażenie sobie, o jak ogromnej skali mówimy. Dokładna odległość, jaka dzieli New Horizons od centralnej gwiazdy Układu Słonecznego to ok. 7,5 miliarda kilometrów.

Czytaj też: Sonda New Horizons natrafiła na niespodziewane źródło światła w otchłani kosmosu

Nic dziwnego, że sygnał wysyłany z Ziemi w stronę sondy potrzebuje aż 14 godzin by powrócić na naszą planetę. Oczywiście New Horizons nie jest pierwszym ziemskim instrumentem, który zagłębił się w przestrzeń kosmiczną do tego stopnia. Wcześniej podobne osiągnięcia miały Voyager 1 i 2 wystrzelone pod koniec lat 70. oraz Pioneer 10 i 11, które wystartowały na początku lat 70.

Sonda New Horizons została wystrzelone w 2006 roku, a obecnie znajduje się w odległości 50AU od Słońca

Jakie osiągnięcia można zapisać na koncie New Horizons? Była to pierwsza sonda kosmiczna, która z bliska zbadała Plutona i jego księżyce. Zbliżyła się również do jednego z obiektów tworzących Pas Kuipera, czyli Arrokoth 2014 MU69. Wykryty w 2014 roku, początkowo nosił miano Ultima Thule. Misja sondy potrwa co najmniej do 2022 roku.