Reklama
aplikuj.pl

Pamięci RAM mają stanieć. Jakie są tego powody w tak niepewnych czasach?

Pamięci RAM, DDR,

Najnowszy raport TrendForce próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie czeka rynek pamięci w tych niepewnych czasach, w jakich się znaleźliśmy. Według szacunków ceny sprzedaży pamięci DRAM spadną w drugim kwartale bieżącego roku o średnio 5%, czego powodem są duże zapasy w magazynach i ograniczony popyt na rynku elektroniki.

Większość pamięci RAM stanieje. Tylko kości DDR3 mają czekać wzrosty

Przechodząc od razu do rzeczy, rynek mobilny i serwerowy ponoć ma cechować ten sam popyt na pamięć, dlatego w II kwartale 2022 roku ich cena ma spaść o nawet pięć procent. Znacznie lepiej będzie na rynku komputerów, bo w nim spadki cen szacuje się na 5-8%, ale jednocześnie możemy martwić się o ceny kart graficznych, bo GDDR6 ma podrożeć o nawet 5%. Wpłynie na to głównie firma Micron, która ma zaprzestać dostaw układów pamięci 8Gb GDDR6 wykorzystywanych w różnych kartach graficznych.

Czytaj też: Aplikacja Hangouts znika z Google Play i AppStore

Co ciekawe, mimo trendu spadkowego na rynku DDR, starszy standard (DDR3) ma zaliczyć wzrost o 3-8% w II kwartale 2022 roku z racji odchodzenia od jego produkcji. To może odbić się na cenach routerów, czy wydajnych dysków SSD, wykorzystujących często właśnie pamięci DDR3. DDR4 mają z kolei stanieć o 5%, podczas gdy popularność DDR5 rośnie z miesiąca na miesiąc.