Reklama
aplikuj.pl

Spadek ilości przeciwciał u zaszczepionych. Niepokojące wieści z Izraela

koronawirus

Stężenie przeciwciał u pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni szczepionką od Pfizera, gwałtownie się obniżyło w ciągu 3 miesięcy od otrzymania drugiej dawki preparatu.

Pracownicy Sheba Medical Center w Ramat Gan byli jednymi z pierwszych obywateli Izraela, którzy przyjęli szczepionki mające na celu ochronę przed COVID-19. Aby poznać skuteczność tych środków, tamtejsi naukowcy regularnie badają zaszczepionych oraz sprawdzają, jak zmienia się u nich stężenie przeciwciał.

Czytaj też: Rewolucyjny test na koronawirusa? Wykryje nie tylko przeciwciała

Okazało się, że po upływie 3 miesięcy u niektórych pracowników nastąpił spadek ilości przeciwciał, który był na tyle znaczący, iż dane osoby mogłyby zostać uznane za nieszczepione. Jednocześnie władze szpitala podkreślają, że nie można wyciągać pochopnych wniosków z wyników badania.

Spadek ilości przeciwciał budzi obawy, że szczepienia na COVID-19 będą musiały się powtarzać co kilka miesięcy

Pojawiły się również informacje, że izraelskie Ministerstwo Zdrowia naciska na tamtejsze władze w kontekście zakupu 36 milionów dodatkowych szczepionek. Istnieją bowiem przypuszczenia, że konieczne staną się cykliczne szczepienia, które miałyby być powtarzane co 6 miesięcy.