Ostatnie lata przyniosły mocny wzrost branży gamingowej, także w naszym kraju. Jednak wraz z tym rosną również wymagania wobec specjalistów. Już teraz ponad 8 proc. ogłoszeń o pracę w obszarze gamingu ma w wymaganiach znajomość JavaScript oraz TypeScript. Ale wysokie wymagania niosą ze sobą naprawdę wysokie pensje.
Jak wynika z raportu „The Game Industry in Poland 2021” tylko nad Wisłą rynek ten rośnie blisko 30 proc. rok do roku
W gamingu tkwi ogromny potencjał i trudno się z tym nie zgodzić. Branża ta rozwija się dynamicznie, a gry już dawno przestały być domeną „nerdów, którzy całe życie spędzają w piwnicach”. Świetnym tego przykładem jest, chociażby gra This War of Mine, która stała się jedną z lektur uzupełniających w polskich szkołach. Rozwój ten pociąga za sobą jeszcze więcej ofert pracy, ale jednocześnie stanowiska będą wymagać od kandydatów coraz większych umiejętności.
Gry są opracowywane przy użyciu szerokiej gamy technologii i chociaż tradycyjne języki, takie jak C++, są powszechne, widzimy, że tworzenie gier w językach wyższego poziomu, takim jak TypeScript, ma wiele zalet
– mówi Juris Krisis, Scala/JavaScript Department Lead w Evolution.
Już teraz można to zauważyć, bo jak wynika z najnowszego badania No Fluff Jobs 8,1 proc. ogłoszeń o pracę na tym portalu z kategorii gamingowej miała w wymaganiach dla kandydatów podaną znajomość JavaScript i TypeScript. Dane pochodzą z ostatnich sześciu miesięcy. Bycie specjalistą niesie za sobą odpowiednie zarobki. Jak wynika z kalkulatora płac portalu No Fluff Jobs obecnie Senior JavaScript i TypeScript przy kontrakcie (B2B) może zarobić od 18,4 do 26 tys. złotych (+VAT) miesięcznie. Natomiast w przypadku umowy o pracę można liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 15 do 21 tys. złotych brutto miesięcznie.
Nic więc dziwnego, że blisko ¼ Polaków myśli o przebranżowieniu się do IT. Wysokie zarobki są kuszące, zwłaszcza że juniorzy w tych technologiach mogą liczyć na zarobki do 10 tys. złotych miesięcznie.