Reklama
aplikuj.pl

Specjalny piasek pozwoli oczyścić wodę deszczową ze szkodliwych substancji

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali sypki materiał składający się z piasku oraz dwóch rodzajów manganu. Mieszanina tworzy tlenek manganu, który wychwytuje organiczne zanieczyszczenia. W ten sposób można łatwo oczyścić H2O, co pozwoliłoby na odzyskiwanie wody spadającej na ulice w formie deszczu.

Kalifornia to jeden z obszarów Stanów Zjednoczonych najbardziej narażonych na susze. Braki w dostawach wody są tam niezwykle częste, dlatego miejscowi naukowcy pracują nad rozwiązaniem problemu. Mógłby być nim specjalny piasek, który przekształciłby „deszczówkę” w zdatny do picia płyn.

Schemat działania jest dość nieskomplikowany. Woda zostaje przepuszczona przez warstwę przygotowanego przez badaczy sypkiego materiału. Zawarte w niej środki, takie jak pestycydy, herbicydy bądź bisfenol A wiążą się z tlenkiem manganu obecnym w piasku. W rezultacie mogą one zostać rozłożone na mniejsze, biodegradowalne kawałki lub całkowicie usunięte.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że z czasem tlenek manganu traci swoje właściwości. Na szczęście da się je przywrócić poprzez przepuszczenie przez piasek chlorowanej wody. Półmetrowa warstwa materiału mogłaby zostać „odnowiona” w ten sposób w ciągu dwóch dni.

Opisywana metoda mogłaby zostać wykorzystana do filtrowania wody opadowej przed dostaniem się jej do warstw wodonośnych. Dzięki temu zostałaby ona oczyszczona ze szkodliwych substancji zanim trafiłaby do obiegu. Pierwsza próba w praktyce nastąpi już niedługo na terenie hrabstwa Sonoma.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of California Berkeley]