Reklama
aplikuj.pl

Specyfikacja Alder-Lake N. To nowe procesory Intela z rdzeniami Gracemont

Specyfikacja Alder-Lake N, nowe procesory Intela z rdzeniami Gracemont

Jeśli myśleliście, że dziesiątki zaprezentowanych już przez Intela procesorów, to za mało, możecie być pewni, że oferta tego producenta wzbogaci się jeszcze o specjalne układy wyłącznie ze rdzeniami Gracemont. Dziś poznaliśmy, co dokładnie obejmie specyfikacja Alder-Lake N.

Intel szykuje energooszczędne procesory z rdzeniami Gracemont, czyli Specyfikacja Alder-Lake N

Alder-Lake N powstały z myślą o komputerach o ultra niskim poborze mocy i koszcie, dlatego posiadają tylko skromne energooszczędne rdzenie Gracemont niewspierające wielowątkowości. Z tego co wiadomo na ten moment, najwydajniejszy układ z tej rodziny ma łączyć dwa klastry, które zapewnią osiem rdzeni z dostępem do 2 MB pamięci L2 na klaser i współdzielonym pokładem pamięci L3 (via Coelacanth’s Dream).

Wbrew pozorom osiem rdzeni Gracemont zapewnia sporą wydajność i to nawet w porównaniu do „dużych” rdzeni poprzedniej generacji Skylake. Przez to właśnie nadchodząca platforma Intela dla komputerów PC o niskim poborze mocy/niskim koszcie może oferować wydajność na równi z komputerami klasy premium wydanymi jakieś trzy lub cztery lata temu. Co ważne, te procesory będą występować z iGPU na bazie architektury Xe-LP z 32 jednostkami wykonawczymi, które obsługują najnowsze kodowanie/dekodowanie sygnału wideo (AV1, H.264, H.265), obsługując Dolby Vision i 8K@60.

Czytaj też: Kiedy doczekamy się konsumenckich dysków SSD PCIe 5.0?

Nie wiadomo jeszcze, jak Intel zamierza sprzedawać swoje procesory Alder Lake-N. Oczekujemy jednak, że wpisze się w generację procesorów Pentium Silver i Celeron dla komputerów stacjonarnych, NAS-ów, czy tanich notebooków. Docelowo Intel może zaoferować jakieś wyspecjalizowane procesory pod marką Atom oparte właśnie na rdzeniach Gracemont.