Reklama
aplikuj.pl

Kiedy doczekamy się konsumenckich dysków SSD PCIe 5.0?

konsumenckich dysków SSD PCIe 5.0, SSD PCIe 5.0

Podczas targów CES 2022 m.in. firma ADATA zapowiedziała, że szykuje już dyski SSD nowej generacji w ramach swojej serii XPG. Wkrótce po niej doczekaliśmy się równie obiecujących zapowiedzi, ale wygląda na to, że konsumenckich dysków SSD PCIe 5.0 nie doczekamy się aż tak szybko.

Wedle Silicon Motion poczekamy sobie długo na wprowadzenie konsumenckich dysków SSD PCIe 5.0

Wedle Wallace Kou, dyrektora generalnego Silicon Motion, który wypowiedział się podczas konferencji co do wyników finansowych firmy, nie powinniśmy spodziewać się mainstreamowych dysków SSD z interfejsem PCIe 5.0 aż do 2024 roku. Ma to sens, bo obecnie tak naprawdę żadna platforma nie wspiera w pełni PCIe 5.0 z myślą o złączach M.2, wymagając specjalnego adaptera (Alder Lake) do jednego ze slotów PCIe x16. Niestety nie wiemy, jak będzie wyglądać ta kwestia przy Core 13. generacji oraz Ryzenach 7000.

Prawdopodobnie PCIe Gen4 przetrwa kilka lat, ponieważ Intel i AMD nadal wprowadzają na rynek nowe warianty procesorów z PCIe Gen4. [My w Silicon Motion] przygotowujemy się do wprowadzenia na rynek kontrolera PCIe Gen4 trzeciej generacji w przyszłym roku, a następnie przejścia na PCIe Gen5 w następnym roku

– powiedział Wallace Kou.

Czytaj też: Radeon RX 7000 z GPU RDNA3. AMD zabrało głos w sprawie tych kart graficznych

Wedle informacji dostępnych na ten moment Silicon Motion pracuje od pewnego czasu nad wieloma kontrolerami SSD PCIe 5.0. Wśród nich flagowcem będzie SM2508, który ma konkurować z kontrolerami PS5026-E26 firmy Phison, IG5666 firmy InnoGrit oraz niezapowiedzianymi kontrolerami Samsunga, czy WD. Znacznie wcześniej firma wprowadzi na rynek (już w II połowie 2022 roku) kontroler SM8366 klasy korporacyjnej.