WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Specyfikacja najwydajniejszych Intel Core 9. generacji

Ponownie otrzymaliśmy przeciek na temat 9. generacji procesorów Intela. Większość CPU nie doczeka się wielkich zmian względem 8. generacji, bo w grę wchodzi  typowe odświeżenie poprzedników. Jednak sam przedstawiciel – Core i9-9900K będzie się miał czym pochwalić.

A tym czymś są rdzenie. i9-9900K zaoferuje pierwszy raz w konsumenckiej historii Intela aż 8 rdzeni fizycznych. Te tradycyjnie zostaną podwojone dzięki technologii HyperThreading, a podstawowe taktowanie dla ich wszystkich wyniesie 3,6 GHz. Jednak automatyczne algorytmy odpowiedzialne za podkręcanie podniosą tą wartość do 5 GHz dla 1 lub dwóch rdzeni, 4,8 GHz przy 4 i 4,7 GHz przy od 6 do 8 rdzeniach. Rankingi wydajności podbije z pomocą 16 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 oraz TDP o wartości 95 W.

Powyższy procesor jest swojego rodzaju nowością na rynku, bo taki i7-9700K zastępuje i7-8700K i ujawnia plany Intela. Chodzi o zmiany w oferowanych możliwościach, gdzie zawsze “i7” oferowały technologię wielowątkowości, a teraz? Ni ma. 8 rdzeni fizycznych oddaje w ręce systemu jedynie 8 wątków. Do dyspozycji będą miały 12 MB pamięci L3 (bez zmian względem poprzednika) oraz wyższe zegary. Mowa o podstawowych 3,6 GHz, które wskakują na 4,9 GHz, 4,8 GHz, 4,7 GHz i 4,6 GHz kolejno dla jednego, dwóch, czterech i ośmiu rdzeni. Doborem tej wartości zajmuje się automatycznie sam procesor, dzięki technologii Turbo Boost.

Na szarym końcu znalazł się i5-9600K, czyli najsłabiej prezentujący się układ z całej tej bandy. Najsłabiej pod kątem zmian względem Intel Core i5 8. generacji. W grę wchodzi tutaj 6 rdzeni fizycznych i 6 logicznych o taktowaniu 3,7 GHz. Przy wysokim użyciu obu rdzeni wartość ta zwiększy się do 4,3 GHz, a przy jednowątkowej operacji – 4,6 GHz. O odpowiednie przetwarzanie instrukcji zadba niezmieniony pokład 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Powyższe procesory mają współpracować z obecnymi chipsetami z serii 300, a ich premiera ma odbyć się gdzieś w 3 kwartale bieżącego roku. Wygląda na to, że firma z tej okazji zmieniła odrobinę schemat Intel Core, gdzie i7 nie będą już oferować HyperThreadingu, który zostanie zarezerwowany dla i9. To seria, która ostatnio z HEDT spadła pod tradycyjne konsumenckie postrzeganie.

Źródło: Guru3d