Ponownie otrzymaliśmy przeciek na temat 9. generacji procesorów Intela. Większość CPU nie doczeka się wielkich zmian względem 8. generacji, bo w grę wchodzi  typowe odświeżenie poprzedników. Jednak sam przedstawiciel – Core i9-9900K będzie się miał czym pochwalić.

A tym czymś są rdzenie. i9-9900K zaoferuje pierwszy raz w konsumenckiej historii Intela aż 8 rdzeni fizycznych. Te tradycyjnie zostaną podwojone dzięki technologii HyperThreading, a podstawowe taktowanie dla ich wszystkich wyniesie 3,6 GHz. Jednak automatyczne algorytmy odpowiedzialne za podkręcanie podniosą tą wartość do 5 GHz dla 1 lub dwóch rdzeni, 4,8 GHz przy 4 i 4,7 GHz przy od 6 do 8 rdzeniach. Rankingi wydajności podbije z pomocą 16 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 oraz TDP o wartości 95 W.

Powyższy procesor jest swojego rodzaju nowością na rynku, bo taki i7-9700K zastępuje i7-8700K i ujawnia plany Intela. Chodzi o zmiany w oferowanych możliwościach, gdzie zawsze „i7” oferowały technologię wielowątkowości, a teraz? Ni ma. 8 rdzeni fizycznych oddaje w ręce systemu jedynie 8 wątków. Do dyspozycji będą miały 12 MB pamięci L3 (bez zmian względem poprzednika) oraz wyższe zegary. Mowa o podstawowych 3,6 GHz, które wskakują na 4,9 GHz, 4,8 GHz, 4,7 GHz i 4,6 GHz kolejno dla jednego, dwóch, czterech i ośmiu rdzeni. Doborem tej wartości zajmuje się automatycznie sam procesor, dzięki technologii Turbo Boost.

Na szarym końcu znalazł się i5-9600K, czyli najsłabiej prezentujący się układ z całej tej bandy. Najsłabiej pod kątem zmian względem Intel Core i5 8. generacji. W grę wchodzi tutaj 6 rdzeni fizycznych i 6 logicznych o taktowaniu 3,7 GHz. Przy wysokim użyciu obu rdzeni wartość ta zwiększy się do 4,3 GHz, a przy jednowątkowej operacji – 4,6 GHz. O odpowiednie przetwarzanie instrukcji zadba niezmieniony pokład 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Powyższe procesory mają współpracować z obecnymi chipsetami z serii 300, a ich premiera ma odbyć się gdzieś w 3 kwartale bieżącego roku. Wygląda na to, że firma z tej okazji zmieniła odrobinę schemat Intel Core, gdzie i7 nie będą już oferować HyperThreadingu, który zostanie zarezerwowany dla i9. To seria, która ostatnio z HEDT spadła pod tradycyjne konsumenckie postrzeganie.

Źródło: Guru3d

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej