Pierwsze spojrzenie na nowy myśliwiec USA… prawdopodobnie

nowy myśliwiec USA

Nowy myśliwiec USA jest dla nas wielką tajemnicą od wielu miesięcy, ale dziś wreszcie dostaliśmy pierwsze spojrzenie na ten tajemniczy myśliwiec NGAD, a przynajmniej tak nam się wydaje.

Nowy myśliwiec USA na swoistym zwiastunie

Tajemniczy myśliwiec jest częścią programu Next Generation Air Dominance (NGAD), a więc projektu Sił Powietrznych mającego na celu uzupełnienie obecnej floty, a ostatecznie zastąpienie wszystkich myśliwców F-22 Raptor. Jednak do tej pory wiemy tylko tyle, że istnieje i niewiele poza tym, ale w swoim najnowszym raporcie lotnictwo USA na stronie 55 najpewniej ujawniło właśnie schemat myśliwca NGAD.

Czytaj też: Jądrowy napęd termiczny w planach DARPA. USA podbije z nim kosmos

Myśliwiec przedstawiony na schemacie sięga po kształt rombu z dużymi wlotami powietrza do dwóch silników nad skrzydłami samolotu, rozciągającym się od lewej do prawej kokpitem i dwoma pionowymi stabilizatorami, które dodatkowo można złożyć. Jak z kolei czytamy w raporcie w sekcji NGAD:

Zaprojektowany w celu uzupełnienia F-35 i F-22 w roli Air Superiority, Next Generation Air Dominance to zaawansowany program lotniczy do rozwoju penetracyjnych platform przeciwlotniczych.

raport NGAD.

Czytaj też: Rosja ciągle testuje nuklearną torpedę Posejdon wielkości autobusu

Sam render wskazuje również na możliwość wyposażenia myśliwca w ulepszenia uzbrojenia i napędu. Widać to po schematach silników, pocisków powietrze-powietrze i podwozia, które zostały oznaczone V1, V2 i V3. Nie jest to standardowe podejście w produkcji wojskowych sprzętów, ale sam myśliwiec wcale nie jest taki normalny, bo został jako pierwszy opracowany z użyciem technologii inżynierii cyfrowej.