Reklama
aplikuj.pl

Spokojnie – dyrektywa o prawie autorskim (ACTA 2) nie została ostatecznie zatwierdzona

Unia europejska, prawa autorskie, dyrektywa o prawie autorskim, ACTA 2, przyjęcie, poparcie, artykuł 11 i 13
Unia europejska, prawa autorskie, dyrektywa o prawie autorskim, ACTA 2, przyjęcie, poparcie, artykuł 11 i 13

Po wczorajszej wieści o przyjęciu przez Parlament Europejski dyrektywy o prawie autorskim (znacie ją zapewne pod nazwą „ACTA 2”) opadł już kurz, więc nadszedł najwyższy czas, aby rozpowszechnić informację, że ta nie została ostatecznie zatwierdzona.

Wstępnie – owszem, ale do jej rzeczywistego wdrożenia pozostało jeszcze sporo czasu. Tak się bowiem składa, że wczoraj parlamentarzyści rzeczywiście poparli dyrektywę o prawie autorskim „ACTA 2”, ale nie jest to jednoznaczne z jej wprowadzeniem. Usankcjonowanie określanego w niej prawa ma potrwać do stycznia 2019 roku. Wtedy to odbędzie się finalne głosowanie za tym, czy władza powinna jeszcze bardziej chronić prawa autorskie w sieci. Na wczorajszym głosowaniu okazało się, że jedynie 226 parlamentarzystów zagłosowało przeciwko niej, a „za” – aż 438. Innymi słowy, na ostateczną decyzję poczekamy do stycznia.

Warto jednak przypomnieć, że to całe ACTA 2 nie jest oficjalną nazwą. Tak naprawdę, dyrektywa o prawie autorskim jest obszernym spisem praw, z których mianem ACTA 2 określono dwa zawarte w niej artykułu. Mowa o artykule jedenastym oraz dwunastym. To właśnie one uderzą we wszystkich twórców w Internecie, ”ograniczając prawo cytatu” (za cytowanie innego dzieła będzie mogła zostać wprowadzona opłata licencyjna) oraz nakładając na serwisy, a nawet dostawców internetowych do kontrolowania publikowanych materiałów, które zwyczajnie łamią prawo autorskie.

Źródło: Engadget
Zdjęcia: Sylvian Sonnet via Engadget