Nawet polska Wikipedia podjęła stosowne akcję przeciw prowadzeniu „ACTA 2.0”, którego kwestia zostanie poruszona na dzisiejszym spotkaniu Parlamentu Europejskiego.

Z pewnością słyszeliście o kontrowersyjnej dyrektywie Parlamentu Europejskiego, biorącą sobie na cel prawa autorskie. Temat artykułu 13 i 11 to już powszechna informacja, a przerażone głosy o cenzurze Internetu słychać już praktycznie na każdym kroku. Nawet na ulicach, gdzie ochrzczona mianem ACTA 2.0 inicjatywa zachęciła wielu ludzi do strajków. Nie będę jednak przekonywał Was do mojej opinii i szukał pozytywów/negatywów tej dyrektywy, bo nie taka jest moja rola.

Mogę jednak Was poinformować, że jeśli będziecie chcieli sprawdzić coś na polskojęzycznej Wikipedii, to się rozczarujecie. Serwis podjął właśnie 24-godzinny strajk, w ramach to którego zablokował dostęp do treści dziś (5 lipca 2018 roku) do godziny 15:00. Celem tego ma być zwrócenie uwagi właśnie na wspomnianą dyrektywę i przekonanie europosłów o jej niestosowności za pomocą formularza podlinkowanego na stronie.

Oficjalne oświadczenie wikipedystów brzmi:

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.

Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron na 24 godziny (do godz. 15.00 5 lipca 2018). Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.

Możesz wesprzeć nasz protest, kontaktując się ze swoim europosłem za pośrednictwem maila lub mediów społecznościowych. Dziękujemy.

#SaveYourInternet

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!