WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak sprawdzić kiedy pacjent obudzi się ze śpiączki?

Dla najbliższych jedną z najgorszych rzeczy jest czekanie, aby bliska osoba w śpiączce wybudziła się. Natomiast naukowcy wykazali, że pewien test może zmierzyć świadomość takich pacjentów a nawet przewidzieć kiedy oni się obudzą. Publikacja ukazała się w czasopiśmie Current Biology.

Łatwo dostępny test, który mierzy ilość glukozy konsumowanej przez mózg, może pomagać lekarzom w odróżnieniu pacjentów w pełnej śpiączce od tych z ukrytymi oznakami świadomości. Dzięki temu można przewidzieć, czy odzyskają oni świadomość w ciągu roku.

W większości przypadków pacjenci w śpiączce stracili możliwość myślenia i nie są świadomi tego co się dzieje w ich otoczeniu. Natomiast osoby w stanie wegetatywnym często sprawiają wrażenie, jakby zaraz mieli się z niej obudzić. Nowy test pozwala właśnie na odróżnienie tych dwóch stanów.

Naukowcy obliczyli i odwzorowali metabolizm cukru w mózgu 131 pacjentów, którzy cierpią z powodu pełnej albo częściowej utraty przytomności. Wykorzystali oni do tego dobrze znaną technikę jaką jest PET. Dzięki niej stworzyli oni mapę wychwytywania glukozy przez mózg. Wyniki pokazały, że reakcje behawioralna pacjenta jest silnie związana z całkowity obrotem energii w mózgu. Pacjenci z metabolizmem glukozy poniżej 42% normalnej aktywności są całkowicie nieświadomi i nie odzyskają przytomności w ciągu roku. Natomiast osoby z metabolizmem powyżej owej wartości mieli znaki częściowej świadomości albo wybudzili się w ciągu roku. Generalnie poziom metabolizmu sprawdził się jako test u 94% pacjentów.

Jak widać, test mierzenia poziomu glukozy okazuje się być znakomitym sposobem na ocenę śpiączki i na dawanie nadziei dla rodzin poszkodowanych.