Reklama
aplikuj.pl

Sprej do nosa zatrzyma replikację koronawirusa?

koronawirus, covid-19

Trwają prace nad sprejem aplikowanym donosowo, który mógłby zatrzymać zakażenie SARS-CoV-2 już na samym początku. Jak na razie pozytywne efekty jego działania zaobserwowano u zwierząt.

Odpowiedź immunologiczna wywołana podaniem szczepionek obejmuje wytwarzanie przeciwciał i limfocytów T ukierunkowanych na poszczególne patogeny. Jednocześnie nasz układ odpornościowy reaguje na szeroki zakres drobnoustrojów.

Sprej do nosa blokuje replikację koronawirusa

Substancja, zwana INNA-051, aktywuje szereg procesów w tym układzie. Chodzi m.in. o białka zwane cytokinami, które stymulują mechanizmy powstrzymujące replikację wirusa wewnątrz komórek. Naukowcy z Public Health England podawali INNA-051 fretkom wchodzących w skład trzech z sześciu grup. Dawki były różne, a czwarta grupa otrzymywała placebo.

Czytaj też: Donald Trump ma koronawirusa. Co wiemy o jego leczeniu?

Czytaj też: Niektórzy są już odporni na koronawirusa. Jak ich rozpoznać?

Dzień po podaniu drugiej dawki INNA-051 lub placebo, zespół badawczy wystawił zwierzęta na działanie koronawirusa. Następnie fretki były monitorowane przez 12 dni poprzez analizowanie próbek z nosa i gardła. Pięć dni po kontakcie z cząsteczkami SARS-CoV-2, ilość RNA wirusa odzyskanego z wymazów z gardła została zmniejszona o 96% w porównaniu ze zwierzętami z grupy kontrolnej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News