Reklama
aplikuj.pl

Sprzedaż grafik wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Są pierwsze ustalenia

Nie podoba Ci się grafika w Valheim? Odmień ją za pomocą tego moda

Od dawna trwają dyskusje na temat tego, do kogo naprawdę należą wygenerowane przez SI grafiki i kto powinien na nich zarabiać. Firma Shutterstock i OpenAI najwyraźniej zaczęły dążyć do udzielenia pierwszych odpowiedzi na ten temat, opracowując wspólną strategię co do tego, jak ma wyglądać sprzedaż grafik wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.

Shutterstock i OpenAI podpiszą ważną umowę. Nakreśli sprzedaż grafik wygenerowanych przez sztuczną inteligencję

Wedle najnowszych informacji od The Verge Shutterstock rozszerzył swoją umowę z OpenAI, aby rozpocząć sprzedaż grafik stworzonych przy użyciu generatora DALL-E 2 AI. W efekcie firma ma w najbliższych miesiącach zaoferować „bezpośredni dostęp” do DALL-E poprzez stronę internetową Shutterstock chętnym klientom i zadba też o samych twórców, których zdjęcia odegrały rolę w rozwoju technologii, poprzez nowy Contributor Fund. Firma planuje również płacić tantiemy artystom, gdy generator wykorzysta ich pracę.

Czytaj też: Xiaomi będzie sprzedawać jeden smartfon pod trzema różnymi nazwami?

Z drugiej strony konkurencja dla Shutterstocka, Getty Images, całkowicie zakazał tworzenia obrazów przez SI z powodu właśnie obaw związanych z prawami autorskimi. W ogólnym rozrachunku nadal nie jest jednak jasne, jak (i ile) Shutterstock będzie płacił twórcom i czy tego typu rozwiązanie jest w ogóle dobre, ale pewne jest, że ta umowa jest ważnym krokiem skomercjalizowania grafik generowanych przez SI.