Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego wyginęły średniej wielkości drapieżniki? Paleontolodzy winą obarczają tyranozaury

tyranozaur

Tyranozaury osiągały na tyle imponujące rozmiary, że nawet młode, średniej wielkości osobniki były w stanie zwalczyć (niekoniecznie bezpośrednio) inne drapieżniki.

Przedstawiciele gatunku Tyrannosaurus rex stanowili zagrożenie dla innych polujących zwierząt jeszcze zanim osiągnęły swoje pełne rozmiary. Właśnie z tego powodu paleontolodzy podejrzewają, że młode tyranozaury doprowadziły do wyginięcia części ówczesnych średniej wielkości drapieżników. Ustalenia na temat są dostępne na łamach Canadian Journal of Earth Sciences.

Czytaj też: Czy tyranozaury polowały w pojedynkę? Zadziwiające ustalenia badaczy

Wcześniejsze badania poświęcone najpotężniejszym drapieżnikom zamieszkującym Ziemię przed milionami lat sugerowały, że młodsze tyranozaury przejawiały zachowania typowe dla innych polujących zwierząt, które osiągały średnie rozmiary. Były one bowiem niezwykle zwinne i szybkie – znacznie bardziej od dorosłych przedstawicieli gatunku Tyrannosaurus rex. Dzięki tego typu cechom młode dinozaury najprawdopodobniej dominowały w niszy średnich drapieżników.

Tyranozaury, w szczególności te młodsze, mogły doprowadzić do wyginięcia średniej wielkości drapieżników

Thomas Holtz z Uniwersytetu w Maryland oraz jego współpracownicy postanowili skupić się na czynnikach odpowiedzialnych za zniknięcie niektórych gatunków. Oczywiście autorzy badania nie wykluczają, że winę ponosi coś innego, a nie tyranozaury. Na obecną chwilę to jednak one wydają się najbardziej prawdopodobnymi elementami „układanki”. Nikogo nie powinno to dziwić, wszak w pełni rozwinięci przedstawiciele gatunku Tyrannosaurus rex osiągali wagę rzędu 9 ton i mieli przy tym nawet 13 metrów długości.

Czytaj też: Młode tyranozaury wyglądały zaskakująco uroczo

Oczywiście te dorosłe osobniki raczej nie zwracały uwagę na „drobnicę”, ani nie polowały na jej potencjalne ofiary. Inaczej mogły się mieć sprawy w odniesieniu do młodszych i mniejszych tyranozaurów. Holtz zwraca uwagę, że interakcje międzygatunkowe sprzed 66 milionów lat mogą mieć zaskakująco wiele odniesień do dzisiejszej sytuacji. Innymi słowy, paleontolodzy mogą mieć dla nas naukę na przyszłość, opierając się na faktach z odległej przeszłości.