Reklama
aplikuj.pl

Młode tyranozaury wyglądały zaskakująco uroczo

dinozaur

Dorośli przedstawiciele gatunku Tyrannosaurus rex z pewnością nie należeli do najmilej wyglądających zwierząt w historii. Ich młode były jednak całkiem urocze.

Nowe badania na ten temat, opisane na łamach Canadian Journal of Earth Sciences, pozwalają sądzić, że młode tyranozaury miały rozmiary średniej wielkości psów. Ich długość wynosiła bowiem mniej niż jeden metr.

Czytaj też: Jak rozmnażały się dinozaury?
Czytaj też: Jeśli chcecie mieć własnego tyranozaura, to właśnie pojawiła się ku temu okazja
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

Co ciekawe, do oszacowania wielkości młodych tyranozaurów wystarczyły skamieniałe embriony. Na ich podstawie naukowcy wyznaczyli przypuszczalną wielkość tych zwierząt jakiś czas po tym, jak wykluły się z jaj.

Młode tyranozaury miały rozmiary średniej wielkości psa

I choć dorosły Tyrannosaurus rex miał niemal 10 metrów długości, a więc był prawdziwym gigantem, to jego potomstwo było znacznie mniej imponujących rozmiarów. Jaja składane przez samice miały ok. 40 centymetrów długości.

Czytaj też: Walka tyranozaura z triceratopsem robi wrażenie. Zobaczcie niezwykłą skamielinę
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę

Teraz badacze chcieliby zrozumieć, jak przebiegał proces dorastania tyranozaurów. Poza tym, te siejące postrach dinozaury nadal są zaskakująco tajemnicze. Nie ma nawet pewności co do tego, czy podstawową formą zdobywania żywności było u nich zbieranie padliny czy może polowanie.