Reklama
aplikuj.pl

Średniowieczna technika wytwarzania witraży zapobiega infekcjom bakteryjnym

bakterie, infekcje bakteryjne, bioszkło, szkło z kobaltem, bakterie szpitale, witraże

Bakterie stanowią ogromny problem w szpitalach. Mogą się one gromadzić na różnych urządzeniach i powodować potencjalnie śmiertelne infekcje u pacjentów. Naukowcy z Uniwersytetu w Aston opracowali nowy rodzaj materiału rozwiązujący problem, który został wykonany przy wykorzystaniu średniowiecznej techniki wytwarzania witraży.

Materiał został zbudowany wokół bioaktywnego szkła. Składa się on ze szkła pokrytego różnymi metalami uwalniającymi jony ze stałą szybkością. Różne ich mieszaniny pomagają zabijać bakterie czy sprzyjają wzrostowi kości. Ostatnie badania wykazały, że mogą być one użyteczne plombach do zębów czy wypełnianiach kostnych.

Nowy materiał został oparty o szkło podszywane kobaltem, które wypalane jest w ponad 1000 °C. Jest to technika podobna do tej używanej do tworzenia witraży w średniowieczu. Szkło jest natychmiast po tym schładzane i mielone na drobny proszek.

Czytaj też: Zespół złamanego serca ma związek z mózgiem

Zespół przetestował je z różnymi stężeniami kobaltu na bakteriach E.Coli. Okazało się, że materiał z największym stężeniem całkowicie niszczył populację bakterii w ciągu 6 godzin. Grzyby Candida alibicans były niszczone w ciągu 24 godzin. Podobne efekty zauważone były w przypadku bakterii Staphyloccus aureus – 99% z nich zginęło w ciągu 24 godzin.

Śmierć mikroorganizmów następowała na skutek kontaktu z jonami metali w szkle, które rozbijały ściany komórkowe. Jest to więc idealna potencjalna broń na infekcje bakteryjne w szpitalach. Naukowcy twierdzą, że można ich materiał wykorzystać do dezynfekcji w miejscach przeprowadzania operacji czy nawet we wkładach do cewników, które powstrzymują rozprzestrzenianie się bakterii.

Czytaj też: Drukowane 3D kanaliki naśladują funkcję wchłaniania ludzkiej nerki

Źródło: Newatlas