WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Standard HDR10+ jako pierwszy u Samsunga, Panasonica i w wykonaniu 20th Century Fox

Jeszcze wyraźniejszy obraz dzięki standardowi HDR10+. Ten został już wprawdzie opisany w czerwcu, ale dopiero teraz nadszedł ten moment, kiedy producenci zaczną z niego korzystać. Pierwszymi z nich będzie 20th Century Fox, Samsung oraz Panasonic.

HDR10+ jest tak naprawdę owocem współpracy tych trzech wielkich firm. Te zdecydowały się na opracowanie swojego standardu, aby uciec od drogich rozwiązań od Dolby Vision oraz oczywiście ulepszyć otwarty dla wszystkich HDR10. Niestety nie udało się wprowadzić lepszej specyfikacji od patentu Dolby, ponieważ osiągnięto operowanie na jasności od 1000 do 4000 nitów i 12-bitowe wartości kolorów, podczas gdy to droższe rozwiązanie może pochwalić się rozpiętością od 10000 do 4000 nitów. Będzie jednak taniej i to już wystarczający powód na implementacje HDR10+.

Największą jej siłą jest dodanie dynamicznych metadanych do każdej klatki, która ulepsza działanie HDR. Na telewizory z natywnym HDR10+ poczekamy do 2019 roku, w którym to powinny powstawać coraz to nowsze filmy od wytwórni  20th Century Fox. Jednak zarówno Samsung, jak i Panasonic wypuścili już stosowną aktualizację firmware, które uaktywnia nowy standard na kilku modelach z 2018 roku. A Wy? Jak zapatrujecie się na HDR10+?

Źródło: Kitguru
Zdjęcia: Samsung