WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Starliner szykuje się do pierwszego lotu

Statek kosmiczny Boeinga zwany CST-100 Starliner został ustawiony na szczycie wyrzutni United Launch Alliance w ramach przygotowań do startu, który odbędzie się 17 grudnia 2019 roku. Następnie zmontowany pojazd został przetransportowany z budynku montażowego Boeinga, a następnie wciągnięty na górną część rakiety Centaur.

Według Boeinga, gdy Starliner i jego wyrzutnia zostaną w pełni zmontowane, zostaną one poddane ostatecznym testom. Połączony Starliner oraz Atlas V, które mają 52 metry wysokości, będą następnie zasilane paliwem podczas dziewiczego lotu w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pierwsza misja będzie bezzałogowa i będzie przewoziła ładunek do stacji kosmicznej podczas krótkiej ośmiodniowej wizyty przed powrotem na Ziemię. Następnie odbędzie się drugi, dłuższy lot, który nie został jeszcze zaplanowany. Na pokładzie znajdzie się astronauta Boeinga Chris Ferguson oraz przedstawiciele NASA: Mike Fincke i Nicole Mann.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy Boeing, bezpieczeństwo i sukces misji sprowadza się do zapewnienia integralności każdego kroku podczas jej realizacji.

ŹRÓDŁO: newatlas.com