Reklama
aplikuj.pl

Starożytny grobowiec Mastaba w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Starania o wyjątkową rzeźbę z beczek trwają

Starożytny grobowiec Mastaba w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, wyjątkową rzeźbą z beczek trwają, Mastaba w Zjednoczonych Emiratach Arabskich,

Są szanse, że kolejne dzieło wyjątkowej pary Cristo and Jeanne-Claude zostanie przekute na rzeczywistość. Pomimo śmierci tego duetu, nadal kontynuuje się prace nad ukończeniem kolejnego z ich niezrealizowanych dzieł sztuki, które określa się największym na świecie trwałym dziełem sztuki współczesnej. Będzie nim starożytny grobowiec Mastaba, a przynajmniej coś na jego wzór.

Rzeźba Mastaba inspirowana starożytnym grobowcem o tej samej nazwie, narodziła się w głowach artystów już w 197 roku

Chociaż oboje już nie żyją, to pamięć o Christo Vladimirov Javacheff i Jeanne-Claude Denat de Guillebon nigdy nie zgaśnie. Wszystko za sprawą ich wielkoskalowych projektów artystycznych, które wpisują się do konkretnych miejsc i stają się spójnym elementem krajobrazu. Jednym z nich ma być inspirowana starożytnym grobowcem rzeźba Mastaba wykonana ze stalowych beczek, a dokładniej mówiąc, 410000 stalowych beczek w różnych kolorach.

Czytaj też: Nuklearny arsenał Korei Północnej rośnie w siłę

Rzeźba jest obecnie planowana na pustynnym obszarze Liwa, około 160 km na południe od Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ma być jedynym stałym, dużym dziełem publicznym Christo i Jeanne-Claude, które zostaną starannie ułożone tak, aby stworzyć mozaikę inspirowaną tradycyjną architekturą islamską. Sięgnie 150 metrów wysokości i w będzie znacznie wyższa od egipskiej Wielkiej Piramidy w Gizie, a nawet o połowę wyższa od paryskiej Wieży Eiffla.

Projekt jest jeszcze w fazie planowania, a zespół stojący za dziedzictwem Christo and Jeanne-Claude stara się obecnie o zgodę rządu na jego realizację. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, budowa potrwa co najmniej trzy lata i będzie prowadzona przez siostrzeńca Christo, Vladimira Yavacheva, który współpracował z artystami przez trzy dekady i był również dyrektorem projektu L’Arc de Triomphe, Wrapped. Finanse będą czerpane z własnych źródeł i finalnie ma to być ostatnie dzieło ku pamięci tych artystów.