Reklama
aplikuj.pl

Starożytny śródziemnomorski pojemnik zawierał ślady opium

Gdybyście zastanawiali się, czy różnego rodzaju narkotyki to jedynie wymysł naszych czasów – powinniście zapoznać się z tą wiadomością. Chodzi o pojemniki odkryte w rejonie Morza Śródziemnego, które liczą sobie ok trzech tysięcy lat. 

Wygląda na to, że naczynia były stale używane do przechowywania opium, które stanowiło przedmiot handlu. Pojemniki pochodzą z czasów starożytnych, a naukowcy z Wielkiej Brytanii określają ich pochodzenie z lat 1650-1350 p.n.e. Już w latach 60. badacze przypuszczali, że owe naczynia mogły być przeznaczone do przechowywania tej substancji. Wszystko przez ich charakterystyczny kształt, przypominający główki maku. I choć w tamtym czasie nie istniały fizyczne dowody na potwierdzenie tej teorii, to teraz sytuacja uległa zmianie. Część pojemników jest zapieczętowanych, co pozwoliło na zachowanie ich zawartości.

Wstępna analiza wykazała, iż w środku znajdują się m.in. olej roślinny oraz alkaloidy opium. Te drugie związki stanowią pochodną maku lekarskiego. Innymi przykładami tego typu związków są morfina oraz kodeina. Teraz naukowcy zastanawiają się, jakie było przeznaczenie starożytnych pojemników. Ich zdaniem mogło chodzić np. o przechowywanie innych substancji takich jak oleje, a opiaty były jednymi z ich składników. Jedna z hipotez zakłada, że w środku trzymano olej z maku służący do namaszczania zmarłych.

Pierwsze dowody dotyczące wykorzystywania maku przez ludzi pochodzą sprzed ok. 8 tysięcy lat.

[Źródło: livescience.com; grafika: British Museum]