WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Oto rzadka, ponad 300-letnia moneta związana z podatkiem od posiadania brody

Piotr Wielki był jednym z największych reformatorów w historii Imperium Rosyjskiego. Car, po zdobyciu zagranicznego wykształcenia chciał wprowadzić swój kraj na europejski poziom pod kilkoma innymi względami. Jednym z elementów tej zmiany był wprowadzenie tzw. podatku od posiadania brody.

Idea władcy była prosta – zamierzał on niejako zmusić społeczeństwo do pielęgnacji skóry twarzy na wzór zachodnich standardów. Piotr Wielki wymyślił więc wprowadzenie opłaty dla tych, którzy za wszelką cenę nie chcieli pozbyć się brody. Za odpowiednią opłatą takie osoby otrzymywały charakterystyczną monetę. Co ciekawe, osoby z wyższych stanów płaciły wyższą stawkę i w zamian dostawały monety ze srebra. Z kolei dla chłopów taka usługa była tańsza, ale skutkowała otrzymaniem żetonu z żelaza.

Nowo odkryta moneta jest zaledwie jedną z dwóch odnalezionych do tej pory. Badacze z Centrum Arecheologicznego w Pskowie przyznają, że trudno określić wartość znaleziska. Pochodzi ono z 1699 roku i znajdowało się w jednej ze skrzyń zawierających dziesiątki innych monet. Pojemnik został ukryty, a odkopano go dopiero w 2016 roku.

Podatek funkcjonował do 1772 roku. Potem większość wydanych monet przetopiono by stworzyć nowe. Warto wspomnieć, że opłata nie była jedynie wymysłem Piotra Wielkiego. Wręcz przeciwnie, można ją określić jako dość liberalną. Wcześniej przedstawiciele prawosławnej cerkwi kompletnie zakazali noszenia zarostu, a dopiero rosyjski car dał podwładnym wolność wyboru w tej kwestii.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: Pskov Archeological Centre; U.S. State Department]

Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens