Reklama
aplikuj.pl

Statek Earth 300 będzie niczym pływające laboratorium. Na jego pokładzie znajdzie się 160 naukowców

Bezemisyjny statek badawczy, mający rozmiary najdłuższego statku wycieczkowego na świecie, zostanie zwodowany w 2025 roku. Na jego pokładzie znajdą się 22 laboratoria i nawet 400 osób.

Statek Earth 300 został zaprojektowany tak , aby prowadzić badania, eksplorować świat i przy tym mierzyć się z najważniejszymi obecnie wyzwaniami. Jego producent, Salas Jefferson, twierdzi, że na pokładzie będzie mogło się znaleźć nawet 160 naukowców jednocześnie.

Czytaj też: Dosłownie latające laboratorium Airbusa rozpoczęło testy

Napędem Earth 300 ma być tzw. reaktor MSR wykorzystujący stopione sole fluorkowe. Całość ma być też wypełniona różnego rodzaju ekologicznymi technologiami, które umożliwią funkcjonowanie 22 laboratoriów opartych na robotyce oraz sztucznej inteligencji.

Statek Earth 300 pomieści 22 laboratoria i nawet 400 osób na pokładzie

Faza projektowania statku została zakończona i wkrótce ma ruszyć jego budowa. Earth 300 będzie również posiadał flotę zaawansowanych statków podwodnych, które posłużą do badań na głębokości. Na jego pokładzie znajdzie się nawet helikopter umożliwiający prowadzenie obserwacji z powietrza oraz transport załogi na ląd i z powrotem.

Czytaj też: Oto najmniejszy na świecie statek, na którym nie popłynie nawet ludzki włos

Jednostka będzie mogła pomieścić łącznie 160 naukowców, 20 ekspertów-rezydentów, 20 studentów, 40 gości VIP i 165 członków załogi. Obszarem badań ma być m.in. bezpieczeństwo wodne i żywnościowe, katastrofy klimatyczne, edukacja i międzynarodowa kondycja zdrowotna. Earth 300 powinien wejść do użytku w 2025 roku.