Reklama
aplikuj.pl

Oto najmniejszy na świecie statek, na którym nie popłynie nawet ludzki włos

najmniejszy statek na świecie 3D

Naukowcy z Uniwersytetu w Leiden w Holandii stworzyli prawdopodobnie najmniejszy statek w historii i nic dziwnego, jako że ten mierzy zaledwie 30 mikronów.

Najmniejszy na świecie statek

Ten malutki model został wydrukowany w 3D w ramach projektu badającego sposób tworzenia syntetycznych „mikropływaków” o złożonych kształtach. Nie przypomina przy tym prostej bryły, bo w rzeczywistości jest wyjątkowo szczegółowa. Osiągnięcie tego umożliwił skaningowy mikroskop elektronowy.

Czytaj też: Tajemnicze wycieki metanu. Naukowcy poszukują ich z kosmosu
Czytaj też: Powstał błyskawiczny test na koronawirusa. Daje rezultat w mniej niż minutę
Czytaj też: Kosmiczne kolizje to coraz większy problem, ale pojawiło się rozwiązanie

Wspomniane szczegóły dotyczą kadłuba, kabiny, czy komina, co jest szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę, że cały model ma zaledwie jedną trzecią grubości ludzkiego włosa. Ważne jest również to, że może się poruszać, bo jego jedna strona jest pokryta platyną, która reaguje z otaczającym medium, wytwarzając bąbelki, napędzające maleńki statek do przodu.

Ten mikroskopijny statek został wydrukowany w 3D, ale nie za pomocą zwykłej metody wytłaczania, a przy użyciu tak zwanej polimeryzacji dwufotonowej, w której to zasadniczo laser „rzeźbi” złożone kształty i wzory w materiale reagującym na światło.

Czytaj też: O ziemię rozbił się meteoryt. Znaleziono w nim związki powiązane z powstaniem życia
Czytaj też: Czy bioplastiki są lepsze dla środowiska od tworzyw sztucznych?
Czytaj też: Podróż na Marsa mogłaby trwać o połowę krócej. Wszystko dzięki nowemu napędowi

Ale to nie był tylko mikroskopijny projekt artystyczny. Zespół eksperymentował z tworzeniem mikropływaków, małych obiektów, które mogą poruszać się w wodzie lub innych płynach w wyniku reakcji chemicznych. Zwykle są to proste kule, więc naukowcy z Leiden chcieli zbadać, czy można uzyskać bardziej skomplikowane kształty.

Wraz z modelem statku znanego jako 3DBenchy, który służy do testów drukarek, naukowcy wykonali mikropływaki w spiralach, helisach, kolczastych piłkach i grupach trzech kul.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News