Reklama
aplikuj.pl

Statek zainspirowany płaszczkami zajmie się badaniem ciemnej strony Wenus

Wenus jest sąsiadem Ziemi, jednak informacje na temat tej planety są stosunkowo ograniczone, szczególnie jeśli mowa o tzw. ciemnej stronie.

Ta luka w wiedzy może ostatecznie zostać wypełniona, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo projektują statek kosmiczny, który będzie w stanie badać planetę jak żadna inna sonda.

Projekt BREEZE jest jedną z 12 rewolucyjnych koncepcji wybranych przez NASA w ramach programu NAIC, który finansuje technologie z potencjałem.

Autorzy projektu chcą stworzyć statek kosmiczny ze skrzydłami, które machają niczym płetwy płaszczki. Konstrukcja mogłaby efektywnie wykorzystywać silne wiatry w górnej części atmosfery Wenus, zapewniając naukowcom niezrównaną kontrolę nad pojazdem.

BREEZE okrążałby Wenus co cztery do sześciu dni. Panele słoneczne – ładujące się w dwa do trzech dni – mogłyby zasilać przyrządy pobierające próbki atmosfery, śledzące wzorce pogodowe, monitorujące aktywność wulkaniczną i gromadzące inne dane. Wyjątkowa wszechstronność statku kosmicznego pozwoli mu zbierać dane o tajemniczej, ciemnej stronie Wenus.

Ta część planety od lat zastanawia naukowców z powodu utrzymujących się na niej okresów ciemności. Wenus obraca się dłużej na swojej osi (243 dni) niż orbituje na orbicie słońca (225 dni), co powoduje, że dzień jest tam dłuższy niż rok.

Skrzydła BREEZE powstałyby dzięki wewnętrznemu systemowi napinania, który zapewniłby możliwość osiągnięcia siły ciągu, kontroli, stabilności, dodatkowego unoszenia i mechanicznego ucisku wymaganego do aktywnej kontroli. Warunki panujące na Wenus są, delikatnie mówiąc, niekorzystne. Z tego powodu statek musi być odporny na niezwykle wysokie temperatury oraz występowanie deszczów kwasu siarkowego.

Co więcej, technologia stojąca za statkiem kosmicznym mogłaby być potencjalnie wykorzystana do zbadania innych części Układu Słonecznego, takich jak Tytan, księżyc Saturna.