Reklama
aplikuj.pl

Steam Deck z porcją nowinek. Valve wprowadziło sporo zmian

steam deck

Steam Deck przez niektórych nazywany jest prototypem, który jest testowany przez klientów. Inni za to chwalą sobie uniwersalność sprzętu. Cokolwiek uważacie – trzeba przyznać, że Valve poważnie rozwija sprzęt.

Co nowego w Steam Deck?

Valve przedstawiło nowości wprowadzone do Steam Deck i przypomniało o ostatnich zmianach, które pojawiły się w sprzęcie. Co się zmieniło? Oto lista rzeczy, które od teraz są dostępne i być może zachęcą Was do zakupu:

 • Dodanie ekranu blokady jest efektem wysłuchania gorących próśb o tę funkcję zarówno ze strony użytkowników, jak i pracowników firmy. Teraz gracze mogą ustawić swój PIN za pomocą ekranu dotykowego lub elementów sterowania. Można także dostosować ustawienia, aby ekran blokady był wyświetlany przy wybudzaniu urządzenia, rozruchu, logowaniu i/lub przełączaniu na tryb pulpitu.
 • Klawiatura ekranowa Steam Decka staje się coraz lepsza. Niedawno dodano więcej zlokalizowanych klawiatur, przez co teraz obsługujemy łącznie 26 języków i układów. Gracze mogą włączyć wiele klawiatur i przełączać się pomiędzy nimi za pomocą nowego przycisku globu na klawiaturze.
 • Strona osiągnięć na Steam Decku została odświeżona i od teraz ładuje się szybciej oraz łatwiej się po niej nawiguje. Gracze mogą przełączać się między swoimi statystykami a globalnymi lub użyć nowej listy rozwijanej, by porównać swoje osiągnięcia ze znajomym, który również gra w daną grę.
 • Steam Deck od teraz obsługuje gry i aplikacje posiadające wiele okien. Po prostu naciśnijcie przycisk Steam podczas gry, a zobaczycie nakładkę w grze z nowymi opcjami do przełączania się między aktywnymi oknami. Jest to przede wszystkim przydatne dla gier i aplikacji, które mogą mieć wiele okien, np. przeglądarki internetowe lub gry z własnymi programami uruchamiającymi.
 • Nie ustają prace nad zwiększeniem liczby zewnętrznych stacji dokujących z wejściem USB typu C zgodnych ze Steam Deckiem, a także nad dostosowaniem jego interfejsu tak, aby odpowiednio współgrał z monitorami o rozmaitych rozmiarach.
 • Steam Deck wyposażony jest w masę funkcjonalności pozwalających na dostosowywanie ustawień, takich jak liczba klatek na sekundę (a wkrótce także częstotliwość odświeżania), limit wykorzystywanej energii (TDP) i nie tylko – wszystko to z myślą o graczach chcących dostosować urządzenie pod siebie. Ostatnio dodano możliwość zapisywania ustawień dla poszczególnych gier lub aplikacji, dzięki czemu gracze nie muszą ręcznie przełączać ustawień między grami. Działa to zarówno w przypadku gier na Steam, jak i gier spoza Steam, które zostały dodane jako skróty.
 • Tryb offline doczekał się nieco uwagi w ostatnich aktualizacjach – włączanie i wyłączanie go jest znacznie szybsze, a dostęp do niego został ułatwiony. Naprawiony został również szereg problemów, które pojawiały się wyłącznie w trybie offline.
 • Funkcja Remote Play na Steam Decku również otrzymała kilka bardzo potrzebnych aktualizacji takich jak usprawnienie przycisków systemu na Decku (aby działały zgodnie z oczekiwaniami) oraz udostępnienie dwóch opcji: pierwsza do zatrzymania strumieniowania z poziomu interfejsu, a druga pozwalająca na dodanie strumieniowanych gier do listy ostatnio granych na ekranie głównym.
 • Od teraz funkcja Remote Play Together działa w pełni na Steam Decku. Obejmuje to zarówno organizowanie, jak i dołączanie do sesji Remote Play Together.
 • Steam Deck ma teraz nową krzywą wentylatora kontrolowaną przez system operacyjny, co oznacza, że jest inteligentniejszy, szybciej reaguje i jest znacznie cichszy w sytuacjach niższego zużycia.
 • Możliwe jest teraz dostosowywanie częstotliwości odświeżania ekranu w grze podczas rozgrywki w dowolnym punkcie między 40 a 60 Hz.

Proton 7.0-2 i inne zmiany w Steam Deck

To nie koniec tego nad czym pracują deweloperzy Valve. Na Steam Decku pojawiło się wiele innych zmian i poprawek, m.in. została dodana ankieta dotycząca sprzętu Steam, usprawniono działanie dla klientów z ogromnymi bibliotekami Steam, dodano przypięte powiadomienia dla niektórych ich rodzajów, wprowadzono kilka aktualizacji konfiguratora kontrolera oraz wiele różnych poprawek wpływających na komfort korzystania z urządzenia.

Czytaj też: Krwawe lato w Dying Light 2. Tytuł w zaskakująco niskiej cenie

Valve zapowiada także prace nad kolejnymi wersjami Protona.

Testujemy nowe wydania i starsze tytuły w stałym tempie oraz jednocześnie pracujemy nad technologią leżącą u podstaw Steam Decka. Ostatnio wydaliśmy Proton 7.0-2, dodając i ulepszając obsługę wielu tytułów, a już teraz ciężko pracujemy nad wersją 7.0-3.