WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sterowanie cząstkami za pomocą lasera już możliwe

W filmach i serialach science-fiction bardzo często mogliśmy zobaczyć jak statki kosmiczne używają wiązek światła do holowania lub sterowania innymi statkami. Nic więc dziwnego, że fizycy chcą opracować urządzenie pozwalające na dokładnie taki sam proces.

Nowe urządzenie wykorzystuje wiązkę laserową do kontrolowania drobnych cząstek o średnicy do 0,2 mm na odległość 20 cm. Ten wynik pobił poprzedni rekord w tego typu sterowaniu 100-krotnie. Co więcej naukowcy twierdzą, że jest możliwość sterowania cząsteczkami na większe odległości, ale nie mogli tego sprawdzić gdyż ich laboratorium było za małe. Urządzenie wykorzystuje pustą wiązkę laserową, która otacza element i pozwala na jego pchnięcie do przodu a nawet przyciągnięcie do siebie.

Cząstki zastosowane w doświadczeniu to małe, pozłacane szklane kulki. Wiązka laserowa współdziała z cząstkami i wytwarza „hotspot”. Gdy cząsteczki w powietrzu wpadają w hotspot to nagrzewają się i odlatują daleko. Powstaje wtedy siła z przeciwnym do ruchu cząsteczek  zwrotem, która pcha kulki szklane w odpowiednią stronę.

Niestety ta technologia nie sprawi, że będzie możliwe optyczne holowanie statków kosmicznych, ale może przydać się na przykład do manipulowania zanieczyszczeniami w powietrzu.

laser

Źródło: http://www.iflscience.com/, zdjęcia: Shvedov et al., Nature Photonics