Reklama
aplikuj.pl

Ilość tlenu na Ziemi była w przeszłości większa niż sądzono. Co to oznacza dla życia?

Zespół badawczy złożony z naukowców z Uniwersytetu Alberty i Uniwersytetu w Tartu doszedł do wniosku, że na początku swojego istnienia Ziemia mogła być znacznie bogatsza w tlen niż sądzono do niedawna.

Autorzy badań dokonali analiz tzw. szungitu, bogatej w węgiel skały osadowej powstałej ok. 2 mld lat temu. Materiał ten zawiera wiele wskazówek na temat ówczesnego stężenia tlenu na Ziemi. Zaskakują również duże ilości molibdenu, uranu, renu oraz izotopów uranu.

Naukowcy przyznają, że ich odkrycia są sprzeczne z dotychczasowymi ustaleniami. Wspomniane metale pojawiają się bowiem w osadach i oceanach w sytuacji, gdy na powierzchni Ziemi znajduje się wystarczająca ilość tlenu.

Czytaj też: To zwierzę nie potrzebuje tlenu. W jaki sposób funkcjonuje?

Nowe odkrycia dostarczają również informacji dotyczących ewolucji życia. Ziemskie „wieki średnie” były w końcu okresem, w którym pojawiły się eukarionty. Są one prekursorami wszystkich złożonych form życia i wymagają do rozwoju wysokiego stężenia tlenu. Opisane badania potwierdzają przypuszczenia, że odpowiednie warunki dla ewolucji złożonego życia pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej niż sądzono.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News