Reklama
aplikuj.pl

Stonehenge mogło zostać zbudowane przez żeglarzy

Grupy łowiecko-zbierackie w północno-zachodniej Francji mogły po raz pierwszy stworzyć te megality około 7000 lat temu i rozprzestrzenić je w całej Europie. Wcześniej uważano, że pochodzą one z Bliskiego Wschodu, ale obecnie coraz więcej antropologów jest zgodnych, że zostały one niezależnie zbudowane w różnych miejscach w Europie.

W nowym badaniu archeolog Bettina Schulz Paulsson przeanalizowała dane radiowęglowe dla ponad 2400 obiektów w całej Europie. Spojrzała na megality, przed-megalityczne groby i wszelkie informacje, jakie mogła znaleźć na temat sposobu, w jaki skały zostały wykonane. Odkryła, że ​​najwcześniejsze megality w Europie pochodzą z północno-zachodniej Francji z około 4700 roku p.n.e.. Region ten jest również jedyną znaną witryną megalityczną, która zawiera także miejsca pochówku sięgające 5000r. p.n.e., co może wskazywać, że powstały tam tego typu megality.

Czytaj też: Ten szkielet sprzed kilkuset lat wciąż miał na sobie buty

Około 400 lat po tych pierwszych budowlach, w 4300 roku pn.e., podobne struktury zaczęły pojawiać się na wybrzeżach południowej Francji, Morza Śródziemnego, Półwyspu Iberyjskiego i innych obszarów. Stonehenge prawdopodobnie powstało w okolicach 2400 r. p.n.e. Ponieważ struktury te zwykle pojawiały się w pobliżu wybrzeży, Paulsson uważa, że ​​idea tych konstrukcji mogła być rozpowszechniana przez ówczesnych marynarzy. Wiąże się to m.in. z faktem, że na megalitach z północno-zachodniej Francji narysowano elementy morskiego krajobrazu.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: W Szkocji znajduje się budowla podobna do słynnego Stonehenge