Reklama

Stres naprawdę powoduje siwienie włosów. Czy da się to odwrócić?

Siwienie ze stresu wydaje się bardziej ludową mądrością aniżeli potwierdzonym naukowo zjawiskiem. Wygląda jednak na to, że jest ono jak najbardziej realne, a nawet ma odwracalny charakter.

Naukowcy z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons zebrali dowody potwierdzające, że stres może prowadzić do siwienia ludzkich włosów. Jest to przełomowe badanie, ponieważ wcześniej tego typu analizy dotyczyły innych zwierząt, takich jak myszy. Dokładne ustalenia na ten temat są dostępne w eLife.

Czytaj też: Nowość L’Oréal celuje w oszczędność wody podczas mycia włosów

Zrozumienie mechanizmów, które pozwalają 'starym’ siwym włosom powrócić do ich 'młodego’ stanu pigmentacji, może dostarczyć nowych wskazówek na temat ludzkiego starzenia się i tego, jak wpływa na nie stres. […] Nasze dane dostarczają dowodów sugerujących, że starzenie się człowieka nie jest liniowym, stałym procesem biologicznym, ale może, przynajmniej częściowo, zostać zatrzymane, a nawet tymczasowo odwrócone.

Martin Picard, Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons

Stres wydaje się wpływać na siwienie włosów, ale proces ten można odwrócić

Zespół badawczy Picarda postanowił obserwować w mikroskali proces wzrostu włosa. W ten sposób naukowcy byli w stanie zauważyć godzinny „progres” przejawiający się w zwiększeniu długości włosa o 1/20 milimetra. W eksperymencie wzięło udział 14 osób, które samodzielnie miały oceniać poziomy stresu, z jakimi mieli do czynienia w poszczególnych dniach.

Czytaj też: Podano im niewłaściwy lek. Dzieci porosły włosami

Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż u niektórych ochotników zaobserwowano powrót do pierwotnego koloru w stosunkowo krótkim czasie. Jeden z nich „odsiwiał” po zaledwie kilkudniowym urlopie. Wygląda na to, że kluczowym okresem mającym wpływ na kolor naszych włosów jest ten, w którym wciąż znajdują się one pod skórą. Właśnie wtedy mają na nie wpływ hormony, włączając w to hormony stresu.