Reklama
aplikuj.pl

Strumień gwiazd powstał w jednym momencie. Teraz poruszają się w jednej linii

astronomia

Naukowcy zaobserwowali około 500 gwiazd należących do strumienia zwanego Theia 456. Obiekty te nie tylko powstały w podobnym czasie, ale również poruszają się w tym samym kierunku.

Gwiazdy zazwyczaj grupują się w formie naturalnie okrągłych gromad, ale w przypadku strumieni ich kształt jest bardziej liniowy. Takowa linia powstaje, gdy gwiazdy, które dawniej były zwartymi gromadami, są stopniowo rozrywane i rozciągane. Nowe badanie wykazało również, że w Drodze Mlecznej znajduje się około co najmniej 8292 takich strumieni.

Czytaj też: Czy centralna czarna dziura Drogi Mlecznej może nas pochłonąć?
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Czytaj też: Czarne dziury mogą działać niczym teleporty. Czy ludzie z nich skorzystają?

Odkrycie zostało dokonane przez zespół astrofizyków z pięciu różnych uniwersytetów. Badacze skorzystali z teleskopów Gaia i TESS oraz ZTF. Zaobserwowany strumień ma rozmiar wynoszący ok. 500 lat świetlnych. Taki rozmiar może robić wrażenie, choć w skali całej galaktyki powoduje on, że łatwo można go było przegapić.

Strumień gwiazd Thei 456 ma rozmiar ok. 500 lat świetlnych

Droga Mleczna zawiera bowiem ok. 400 miliardów gwiazd. Jedną z cech wyróżniających Theia 456 jest charakterystyczne ułożenie – strumień jest bowiem bardzo długi i rozciągnięty.

Czytaj też: Superziemia odkryta przez astronomów krąży wokół jednej z najstarszych gwiazd
Czytaj też: Zderzacz atomów mógłby posłużyć do tworzenia czarnych dziur na Ziemi
Czytaj też: Jowisz ma wielkość podobną do niektórych gwiazd – dlaczego nie jest jedną z nich?

Astrofizycy mają pewność, że gwiazdy te powstały w tym samym czasie, analizują ich skład pod kątem obecności żelaza. Zawartość tego pierwiastka była podobna, a owe obiekty mogły powstać ok. 100 milionów lat temu. Autorzy badania zwrócili także uwagę na zmianę jasności gwiazdy oraz prędkość, z jaką się poruszają.