WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Studenci zbudowali bazy księżycowe w Alpach

Aby zobaczyć, jak wyglądałoby życie na Księżycu, europejscy studenci wraz z naukowcami zbudowali swojego rodzaju bazy księżycowe w szwajcarskiej części Alp. Już sama lokacja jest idealna, zważywszy na to, że mowa o opuszczonym i zimnym miejscu, a na dodatek funkcjonowaniu pod ziemią, co jest jedną z opcji w kwestii podboju naszego naturalnego satelity. 

Czytaj też: Astronomowie zauważyli asteroidę wielkości samochodu tuż przed uderzeniem

Projekt IGLUNA zaangażował w sobie 20 zespołów studenckich z 13 uniwersytetów, które mają siedzibę w dziewięciu krajach w całej Europie. Łącznie 150 studentów od września 2018 roku pracowało nad swoimi replikami, których testy rozpoczęły się 17 czerwca i potrwają do 3 lipca. Zespoły w swojej pracy miały różne cele. Przykładowo projekt GLACiER (Wytyczne i i Lokalizacja dla Astronautów Współpracujących w Trudnym Środowisku), zbudowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej, koncentruje się na „łączności radiowej astronautów w środowisku” i lokalizacją astronauty poza habitatem w czasie rzeczywistym za pomocą modułów radiowych.

To jednak niejedyny projekt, bo wśród nich znajdziemy MOONY z celem stworzenia możliwie najlepszych warunków psychofizjologicznych dla księżycowych kolonizatorów, LEAP, który koncentruje się na utrzymaniu ludzi w zdrowiu z wykorzystaniem grywalizacji, robota SWAG, czy systemie rolnictwa opartym na odpadach. IGLUNA jest z pewnością czymś wielkim i w wyścigu o podbicie Księżyca może odegrać wielką rolę.

Czytaj też: Ta wyspa na Atlantyku dosłownie pokrywa się plastikiem

Źródło: Popular Mechanics