WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Stwórz swój własny marsjański łazik ROV-E od NASA

Chcielibyście posterować sobie po własnym ogródku godnym odzwierciedleniem łazika, jaki przemierzał powierzchnie Marsa? Teraz macie taką możliwość, ponieważ NASA, a dokładnie oddział Jet Propulsion Labolatory stworzyło ROV-E, którego każdy może sobie zamówić.

ROV-E został stworzony po to, aby przybliżyć cywilom zamysł łazików, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem ze strony konsumentów. Każdy chętny na jego zakup będzie musiał wyłożyć 2500$. Będzie to jednak pierwszy etap przygody, ponieważ następny rozpocznie się w garażu. To właśnie tam każdy klient będzie musiał spędzić kilka godzin na składaniu ROV-E na podstawie szczegółowej instrukcji. Ta przeprowadzi każdego konstruktora przez proces, który zaowocuje w stworzenie w pewnym sensie wiernej kopii łazika, który wylądował ma Marsie w 2012 roku.

ROV-E

Całość waży 11,34 kilograma, co jest dosyć sporym wynikiem przy wymiarach rzędu 24 na 14 cali. Poruszanie po powierzchni zapewni mu sześć kółek, które w ruch będzie napędzać elektryczny silnik współpracujący z baterią o pojemności 5200 mAh. Podobno ma ona pozwolić na 5 godzin nieustannej jazdy. Sterowanie z kolei odbywa się z poziomu smartfonu za pomocą łączności Bluetooth albo kontrolera Xboxa. Jeśli chcecie sobie nim pojeździć, to udajcie się tutaj, czyli do dobrej symulacji stworzonej na potrzeby projektu.

Najważniejszym elementem ROV-E jest jego modularność i możliwość implementowania zmian w “otwartą strukturę”. Menadżer projektu, Mik Cox ma nadzieję, że społeczność wykaże się pomysłowością i (kto wie?) może zrewolucjonizuje łaziki jakimiś innowacyjnymi zmianami?

Źródło: NewAtlas
Grafiki: JPL NASA