WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy stworzony zostanie człowiek idealny?

Miesiąc temu odbyły się bardzo kontrowersyjne rozmowy za zamkniętymi drzwiami. Dopiero dzisiaj okazuje się, co tam zostało ustalone. Grupa naukowców ogłosiła, że pracuje nad syntezowaniem ludzkich genów od podstaw. Projekt nazywa się HGP-Write i ma na celu redukcję kosztów syntezy genów w celu „rozwiązania problemów zdrowotnych człowieka”. Badacze mówią, że ich prace obejmują wzrost narządów, odporność na raka oraz nowe szczepionki z wykorzystaniem komórek ludzkich. Jednakże obejmuje to też „budowę” idealnego człowieka.

Pod pewnymi względami jest to przedłużenie i polepszenie obecnych technik edycji genów (CRISPR), które już ratują życia. CRIPSR zostało użyte w celu uratowania życia rocznej dziewczynki z lekooporną białaczką. Inne badania skupiają się na leczeniu hemofilii oraz HIV. W nowym projekcie znajdzie się czas i co ważniejsze pieniądze na zbadanie etyki edycji genów.

HGP-Write kieruje biolog George Church. Jakiś czas temu opublikował on artykuł na temat syntezy de novo, który był koncepcją stworzenia genów od podstaw. Na początku 2015 roku użył on CRISPR w celu wszczepienia DNA mamuta do słonia azjatyckiego co miało doprowadzić do odrodzenia wymarłego gatunku. Możliwe, że Park Jurajski nie był tak oderwany od rzeczywistości jak nam się wydawało.

Źródło: http://www.engadget.com/; Zdjęcie:DNA precipitado via photopin (license)