Na łamach czasopisma Cell ukazał się artykuł poświęcony technice, która umożliwia niewidomym osobom rozpoznawanie kształtów i przedmiotów.
Rozwiązanie opiera się na badaniach, które wykazały, w jaki sposób impulsy elektryczne płynące do kory mózgowej mogą powodować wizualizację pewnych widoków. Kiedy naukowcy to odkryli, sprawa wydawała się dobrze rokować, bowiem oznaczało to, że osoba niewidoma może nadal „widzieć”. Problem stanowił fakt, iż z ówczesnych doniesień wydawało się, że niewidomi będą w stanie zobaczyć jedynie błyski, nie zaś faktyczny obraz.
Teraz jednak naukowcy poszli o krok dalej. Wykorzystali korę mózgową i wszczepione w nią elektrody do generowania obrazów u sześciu uczestników eksperymentu. Aktywność tych elektrod powodowała, że mózgi niewidomych wizualizowały kształty. Technika jest na tyle efektywna, że ochotnicy byli w stanie rozpoznawać nawet 86 kształtów na minutę. Obecnie badacze skupiali się m.in. na literach i innych, nieskomplikowanych obiektach. Z czasem jednak mają zamiar tworzyć bardziej złożone obrazy.
Czytaj też: Prosty zabieg może doprowadzić do skuteczniejszego leczenia wzroku
W połączeniu z nowoczesnymi algorytmami widzenia maszynowego, które mogą szybko identyfikować obiekty, autorzy badań mogliby zastosować stymulację dynamiczną, aby dać niewidomym możliwość tworzenia szybkiego zarysu najistotniejszych obiektów w ich otoczeniu. Oczywiście technika wymaga jeszcze wielu poprawek, ale pierwsze osiągnięcia są obiecujące.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News