Reklama
aplikuj.pl

Ogromny sukces sztucznej inteligencji w metagenomice! Firmie Meta się to udało

pokaz możliwości sztucznej inteligencji

Badanie białek jest arcyważne w rozwoju współczesnej nauki. Dlatego też Google ma swój system AlphaFold (dzięki należącej do tego giganta firmie DeepMind), a władająca Facebookiem oraz Instagramem firma Meta wykorzystuje w tym celu ESMFold. Ten drugi ma być o 60 razy szybszy od AlphaFold, a jego najnowsze osiągnięcie sprowadza się do wytworzenia struktury świata metagenomicznego w skali setek milionów białek. To (w skrócie) pierwszy taki pokaz możliwości sztucznej inteligencji.

Dzięki firmie Meta metagenomika weszła na nowy poziom, a naukowcy mogą zanurzyć się w badaniach

Metagenomika, czyli bezpośrednie klonowanie, sekwencjonowanie i funkcjonalna analiza materiału genetycznego izolowanego z różnych nisz ekologicznych, wykorzystuje sekwencjonowanie genów do odkrywania białek w próbkach pochodzących ze środowisk na całej planecie oraz w naszych ludzkich ciałach. Powszechnie wiadomo, że poza tymi skatalogowanymi istnieje nadal ogromna liczba białek, które warto odkryć, aby wnieść medycynę, a tym samym nasze życia ograniczone biologiczną powłoką (ciałem) na nowy poziom.

Metagenomika zaczyna ujawniać niesamowitą szerokość i różnorodność tych białek, odkrywając miliardy sekwencji białek, które są nowe dla nauki i skatalogowane po raz pierwszy w dużych bazach danych skompilowanych przez inicjatywy publiczne, takie jak NCBI, European Bioinformatics Institute i Joint Genome Institute, włączając badania z ogólnoświatowej społeczności badaczy.

Białka to złożone i dynamiczne cząsteczki, kodowane przez nasze geny, które odpowiadają za wiele zróżnicowanych i fundamentalnych procesów życiowych. Mają zdumiewający zakres ról w biologii

– czytamy w oświadczeniu zespołu badawczego Meta.

Czytaj też: Niecodzienna struktura i przewodzące właściwości. Nowy materiał imponuje

Sztucznej inteligencji firmy Meta udało się wytworzyć strukturę świata metagenomicznego w skali setek milionów białek. Znaleziska zostały skompilowane w open-source’owym ESM Metagenomic Atlas i mogą pewnego dnia zostać wykorzystane w produkcji nowych leków, charakteryzacji nieznanych funkcji drobnoustrojów oraz odkrywaniu powiązań ewolucyjnych pomiędzy odległymi gatunkami. Meta udostępniła bazę danych ponad 600 milionów struktur metagenomicznych, a także API, które pozwoli naukowcom łatwo pobrać konkretne struktury białkowe istotne dla ich pracy.