Reklama
aplikuj.pl

Na orbitach pobliskich gwiazd znaleziono dwie super-Ziemie oraz zimnego Neptuna

Tzw. Zimny Neptun i dwie potencjalnie nadające się do zamieszkania planety wchodzą w skład nowo odkrytych obiektów, które zostały znalezione na orbicie pobliskich czerwonych karłów.

Dwie wspomniane egzoplanety krążą wokół GJ180 i GJ229A, które są jednymi z gwiazd położonych najbliżej Ziemi. Obie są super-Ziemiami o masie co najmniej 7,5 i 7,9 razy większej od masy naszej planety, a ich okresy orbitalne wynoszą odpowiednio 106 i 122 dni.

Z kolei zimny Neptun został odkryty na orbicie GJ433 w odległości, przy której wody powierzchniowe prawdopodobnie zamarzają. Jest on prawdopodobnie pierwszym tego typu obiektem, który jest realnym kandydatem do bezpośredniego obrazowania w przyszłości.

Nowo odnalezione obiekty zostały odkryte przy użyciu metody opartej na prędkości radialnej. Wykorzystuje ona fakt, że grawitacja gwiazdy nie tylko wpływa na planetę krążącą wokół niej, ale również grawitacja planety wpływa na gwiazdę. W ten sposób na orbicie gwiazdy powstają niewielkie chybotania, które można wykryć za pomocą zaawansowanych instrumentów.

Chłodniejsze i mniejsze od Słońca, czerwone karły są najczęściej spotykanymi gwiazdami w galaktyce. Co więcej, w porównaniu z innymi rodzajami gwiazd, czerwone karły mogą posiadać planety o odpowiedniej temperaturze, aby zawierać ciekłą wodę na swoich powierzchniach na znacznie mniejszych orbitach niż te, które znajdują się w tak zwanej „strefie zamieszkiwalnej” wokół innych rodzajów gwiazd.

GJ180d jest najbliższą naszej planecie super-Ziemią, która nie jest „przypięta” do swojej gwiazdy, co może zwiększać prawdopodobieństwo, że występuje na niej życie. Druga potencjalnie nadająca się do zamieszkania planeta, GJ229Ac, znajduje się w układzie, w którym gwiazda-gospodarz tworzy układ podwójny wraz z brązowym karłem.