Reklama
aplikuj.pl

Superkomputer znalazł 77 leków, które mogą powstrzymać koronawirusa

pandemia

Szukając środków, które umożliwią zatrzymanie lub chociaż spowolnienie pandemii koronawirusa, naukowcy stosowali już różne metody. W tym przypadku zwrócili się o pomoc do superkomputera.

Taką taktykę przyjęli badacze z Oak Ridge National Laboratory. Biorąc pod uwagę obecność jednego z białek w SARS-CoV-2, naukowcy postanowili skorzystać z algorytmu zwanego Summit. To właśnie on przeanalizował potencjalne leki, które mogłyby atakować wspomniane białko, tym samym unicestwiając koronawirusa. Z początkowej listy 8000 substancji, superkomputer wybrał 77 leków.

To właśnie ta ograniczona, choć wciąż niezwykle szeroka grupa środków ma umożliwić walkę z pandemią. I choć sami autorzy odkrycia przyznają, że nie musi się ono przełożyć na znalezienie panaceum na koronawirusa, to jest to zdecydowany krok w tym kierunku. Jeśli znalezione leki nie posłużą do opracowania szczepionki, to być może pomogą w minimalizowaniu szkód wywoływanych przez SARS-CoV-2 w ludzkim organizmie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Na tę chwilę podstawowymi środkami stosowanymi przez służby medyczne powinny być testy potencjalnych nosicieli, izolacja zakażonych i hospitalizacja tych, którzy będą wymagali leczenia. Naszą rolą, jako społeczeństwa, powinna być z kolei tzw. zdystansowanie społeczne.

Czytaj też: Na czym polega odporność stadna – pomysł, o którym w kontekście pandemii mówią władze UK?