Reklama
aplikuj.pl

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię w związku z koronawirusem

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia ogłosili, że SARS-CoV-2 oficjalnie doprowadził do pandemii. Koronawirus, którego po raz pierwszy udokumentowano ok. 3 miesięcy temu, spowodował już zareżenie ponad 120 tysięcy ludzi.

Jak przyznał dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba krajów, w których odnotowano obecność nowego koronawirusa potroiła się. Niestety, kolejne prognozy są dość pesymistyczne, ponieważ liczba zarażonych i zmarłych powinna się znacząco powiększyć.

Adhanom dodał, że WHO jest mocno zaniepokojona obecnym rozwojem sytuacji. Mimo że na terenie Chin oraz Korei sytuacja wydaje się uspokajać, to w innych obszarach, m.in. na terenie Europy sprawy przybierają coraz poważniejszy obrót. Zdaniem przedstawiciela organizacji, pozytywny akcent jest taki, że jak do tej pory aż 81 krajów nie odnotowało ani jednego przypadku zarażenia. Kolejnych 57 państw odnotowało 10 lub mniej przypadków.

Oficjalna dokumentacja wskazuje, że do 11 marca zanotowano oficjalnie 121 564 przypadki oraz 4373 zgony w związku z koronawirusem. Odliczając z tej statystyki Chiny, dane wciąż są dość zatrważające – 32 778 zarażonych w 109 krajach. W Polsce na tę chwilę udokumentowano obecność 27 pacjentów zarażonych SARS-CoV-2.