Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze sygnały generowane przez FRB mają cykliczny charakter

proznia, kosmos

Z artykułu opublikowanego na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society możemy dowiedzieć się o czteroletnich badaniach poświęconych naturze tzw. szybkich błysków radiowych.

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem astronomów z Jodrell Bank badał te zjawiska, zwane skrótowo FRB. Charakteryzują się one emitowaniem bardzo krótkich i jasnych impulsów radiowych. Wykorzystując 32 błyski wykryte podczas badań i łącząc je z danymi pochodzącymi z wcześniejszych obserwacji, naukowcy odkryli, że emisja z FRB 121102 przebiega cyklicznie.

Rozbłyski pojawiają się tam w „oknie” trwającym około 90 dni, po czym następuje okres ciszy trwający 67 dni. Całe zjawisko powtarza się co 157 dni. Taka regularność może sugerować, że eksplozje są związane z ruchem orbitalnym masywnej gwiazdy, gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury.

Czytaj też: Niedaleko naszej galaktyki pojawiło się niezwykle jasne źródło promieniowania

Istnienie FRB zostało odkryte dopiero w 2007 roku i początkowo uważano je za pojedyncze zdarzenia, będące następstwami np. eksplozji gwiazd. Tego typu teorie zostały zmodyfikowane po tym, jak w 2016 roku FRB 121102 uległ powtwórzeniu. Pierowtnie odkryto go za pomocą radioteleskopu Arecibo 2 listopada 2012 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News