Reklama
aplikuj.pl

Dzięki tej maszynie naukowcy są w stanie symulować potężne supernowe

wybuch supernowej

Supernowe są jednymi z najbardziej energetycznych zjawisk we wszechświecie. Aby lepiej zrozumieć podstawy ich funkcjonowania, naukowcy z Georgia Tech stworzyli w warunkach laboratoryjnych urządzenie do symulowania supernowych.

Kiedy w rdzeniu tworzącym gwiazdę zaczyna kończyć się paliwo, obiekt ten zapada się bardzo szybko, a powstająca fala uderzeniowa powoduje wyrzucenie materiału na zewnątrz z ekstremalną prędkością. Właśnie wtedy mówimy o supernowej, konsekwencją której może być powstanie gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury.

Dzięki instrumentowi opracowanemu przez naukowców z Georgia Tech uda się teraz odtworzyć ten proces w laboratorium. Projekt przypomina kształtem kawałek pizzy o długości ok. 1,8 m oraz szerokości górnej krawędzi rzędu 1,2 m. Znajdujące się pośrodku okno zawiera komorę z gazami o różnej gęstości – cięższe osiadają na dole, a lżejsze znajdują się na górze. W ten sposób badacze naśladuję rozwarstwienie gazów w gwiazdach.

Czytaj też: Zobaczcie galaktykę zawierającą dwie supernowe

Kiedy dochodzi do wybuchu, rozchodzą się fale uderzeniowe, które wywołują mieszanie różnorakich gazów. Zaawansowana kamera może obserwować to, co dzieje się w tych obłokach. Oczywiście, tego typu urządzenie nie jest w stanie odwzorować eksplozji w pełnej skali, ale zapewnia lepsze zrozumienie ogólnego przebiegu. Zespół badawczy był w stanie ująć w wynikach czynniki takie jak promieniowanie tła, temperatura i grawitacja Ziemi. Sam kształt urządzenia również odpowiada zachowaniu prawdziwych supernowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News