Reklama
aplikuj.pl

Jak to jest być wewnątrz huraganu? Nowy symulator pozwoli Wam to poczuć

Powstał dostępny dla zwiedzających symulator, który pozwala ludziom doświadczyć huraganu kategorii II o sile wiatru do 160 kilometrów na godzinę.

Został on otwarty na terenie Danii, a cel tego przedsięwzięcia może wydać się nieco zaskakujący: chodzi o podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej zmian klimatu oraz występujących w efekcie coraz bardziej gwałtownych zjawisk pogodowych.

Czytaj też: Ludzki mocz to płynne złoto. Może uratować ludzkość przed zmianami klimatu i głodem

Placówka znajduje się w duńskim Nordborg i została nazwana Beat the Storm. Składa się z dwóch symulatorów, a kierownik projektu, Troels Nim Andersen, dodaje, iż urządzenia są przeznaczone dla ludzi w niemal każdym wieku, pozwalając im doświadczyć wrażeń, których nie można poczuć w żaden inny sposób.

Badania sugerują, że w wyniku wzrostu temperatur więcej cyklonów tropikalnych uderzy w ludne miasta na średnich szerokościach geograficznych, takie jak Pekin, Nowy Jork i Tokio. Europa również dostanie „rykoszetem”, a w zasadzie już dostała: opady deszczu, które spowodowały tragiczne w skutkach powodzie w Niemczech i Belgii, były nawet dziewięciokrotnie bardziej prawdopodobne z powodu zmian klimatu.

Symulator huraganu został otwarty na terenie Danii, ale podobnych placówek ma być więcej

Według Toma Knutsona z National Oceanic and Atmospheric Administration, nawet jeśli cieplejszy klimat może nie zwiększyć częstotliwości burz, to te które się tworzą mają większą szansę zyskać ponadprzeciętną siłę. Z tego względu konieczne jest informowanie społeczeństwa o tym, co może nas czekać. Akcja Beat the Storm jest przeznaczona dla osób w wieku od 4 do 80 lat. Uczestnicy muszą stawić czoła coraz silniejszym podmuchom, przechodząc przez tunel aerodynamiczny, aby nacisnąć przycisk znajdujący się na końcu.

Czytaj też: Powstają turbiny odporne na huragany. Przypominają drzewa palmowe

Planujemy zbudować ponad 100 takich symulatorów huraganów na całym świecie, aby umożliwić odwiedzającym centra nauki i rozrywki, parki rozrywki i inne miejsca doświadczenie wiatru, począwszy od bryzy o prędkości 35km/h dla dzieci, aż do huraganu kategorii II.

wyjaśnia twórca, Ingus Augstkalns