Każdy wie, że mózgi są z natury bardzo skomplikowane. Synapsy, które wchodzą w jego skład, to miejsce komunikacji błony kończące akson z błoną drugiej komórki. Przekazanie sygnału może zachodzić na drodze chemicznej albo elektrycznej. Tak jak wam się pewnie wydaje, jest to strasznie skomplikowany proces i ciągle nie jest on do końca poznany.
Niemieccy naukowcy, używając mikroskopów o bardzo dużej rozdzielczości (elektronowych i fluorescencyjnych), spektroskopii mas oraz metod wykrywania białek, stworzyli bardzo dokładną mapę 3D synaps w mózgu szczura. Jest ona prawie jak malutkie miasto. Kropki reprezentują ponad 300 000 białek i tylko niewielka ich część (świecąca na czerwono na spodzie) przekazuje sygnał chemiczny.
Modele tego typu nie są robione tylko na pokaz. Naukowcy skupieni są tylko na pojedynczych rodzajach białek, które mogą doprowadzić do wyleczenia danej choroby. Mapy 3D pomagają im zrozumieć, jak dane białko współpracuje z całym mózgiem. Warto także zaznaczyć, że tworzenie tego typu modeli jest procesem strasznie skomplikowanym, widać to choćby po rodzaju wykorzystanych urządzeń.
Źródło: http://www.engadget.com/