WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Syntetyczne organizmy pomogą w zrozumieniu ewolucji

Ewolucja jest wytłumaczeniem dla różnorodności życia, ale wciąż istnieją w niej pewne niewiadome. Aby spojrzeć w przeszłość, naukowcy z Scripps Research Institute stworzyli syntetyczne mikroorganizmy, które są podobne do tych żyjących miliardy lat temu. 

Zespół zaprojektował dwa typy mikrobów, z których każdy ma badać inny etap ewolucji na ziemi. Pierwszym z mikroorganizmów jest bakteria chimerowa, która posiada RNA i DNA w swoim genomie. Ma ona na celu zbadanie, w jaki sposób życie przechodzi z jednego na drugie. Druga to pewien gatunek drożdży, który został tak zmodyfikowany, aby w jego komórkach znalazła się bakteria symbiotyczna. To ma na celu zbadanie ewolucji mitochondriów.

Naukowcy zmodyfikowali bakterie E.coli tak, aby budowały swoje DNA z rybonukletodyów, które są wykorzystywane zazwyczaj do budowy RNA. Okazało się, że bakterie były w stanie nie tylko przetrwać, ale także się replikować.

W przypadku drugich organizmów sprawdzono, że bakterie mogą przekształcić się do czegoś podobnego do mitochondriów. Drożdże zostały tak zmodyfikowane, aby mitochondria nie mogły produkować energii, co oznacza, że musiały one polegać na ATP wytwarzanym przez bakterie. Zespół odkrył, że to działa a bakterie przetrwały i rozmnażały się przez ponad 40 pokoleń. Oznacza to, że mogą one przekształcić się w coś na wzór tych organelli.

Czytaj też: Ta hybrydowa komórka zamienia wodę w elektryczność

Źródło: https://newatlas.com/