System R.E.A.D. od Kia dostosuje wnętrze samochodu do nastroju pasażera

System R.E.A.D. od Kia dostosuje wnętrze samochodu do nastroju pasażera
System R.E.A.D. od Kia dostosuje wnętrze samochodu do nastroju pasażera

Jeśli już kiedyś w pełni autonomiczne samochody na dobre zadomowią się na naszych ulicach, to ich największym problemem będzie zapewnienie rozrywki swoim pasażerom. KIA celuje jednak w coś innego, bo stworzenie wnętrza pod nadzorem systemu R.E.A.D., które będzie automatycznie dostosowywało się do nastroju pasażera. 

Już na targach CES 2019 KIA zaprezentuje swój system Real-time Emotion Adaptive Driving System (R.E.A.D.). Firma twierdzi, że system oparty na sztucznej inteligencji może dostosować wnętrze pojazdu do stanu emocjonalnego pasażera za pomocą czujników do monitorowania wyrazu twarzy, tętna i aktywności elektrodowej. Na podstawie jego odczytów system personalizuje wnętrze kabiny, biorąc pod uwagę wszystkie pięć zmysłów. Częścią systemu są także wibracyjne siedzenia reagujące na muzykę, które dopasowują drgania siedziska do częstotliwości każdej muzyki odtwarzanej w kabinie. Fotele mogą również zapewniać masaże i alarmy dotykowe podłączone do systemu wspomagania kierowcy pojazdu.

Ten system jest według producenta połączeniem najnowocześniejszej technologii sterowania pojazdem i inteligencji emocjonalnej opartej na sztucznej inteligencji. Kia ujawni również V-Touch – technologię kontroli gestów, która wykorzystuje kamerę 3D do śledzenia ruchów gałek ocznych i palców oraz pozwala kierowcom zarządzać samochodowymi funkcjami takimi jak oświetlenie, klimatyzacja i systemy rozrywkowe bez użycia przycisków fizycznych lub ekrany dotykowe.

Czytaj też: Hyundai ma zaprezentować czteronożny pojazd Elevate na CES 2019

Źródło: Engadget